Вести

РК Алкалоид е победник на турнирот „Марко Божиновски“

Кадетскиот тим на Алкалоид e победник на вториот меморијален турнир „Марко Божиновски“ што се одржува во чест на прерано починатиот македонски ракометар и репрезентативец.
РК Алкалоид победи на турнирот на кој учествуваа екипите на РК Коњух од Босна и Херцеговина и македонските екипи РК Е. Пелистер, РК Бутел Скопје, РК Голден Арт и РК Аеродром. 

РК Алкалоид победи на сите четири одиграни натпревари. Во првото коло беше подобар од РК Коњух со резултат 30:27. Во второто коло го совлада тимот на РК Аеродором со резултат 48:21, а потоа во полуфиналето го елиминираше тимот на РК Бутел Скопје (27:16).

Во финалето, нашиот тим одново се сретна со екипата на Коњух, која пак, во полуфиналето беше подобра од Е. Пелистер (34-28). 
Нашиот тим по втор пат на турнирот беше подобар од екипата на Коњух од БиХ. Конечниот резултат е 26:25, победа извојувана во тежок меч кој имаше и драматична завршница, во која сепак, подобро се снајде нашиот состав. 

Вести

РК АЛКАЛОИД И РК МУЛТИ ЕСЕНС ГИ ДОБИЈА РИВАЛИТЕ ЗА СЛЕДНАТА СЕЗОНА

Увертирата за новата сезона во Суперлигата беше денеска со одржувањето на ждрепката по која 16 екипи учесници беа поделени во две групи, од кои по одигрувањето на есенскиот дел ќе бидат познати и учесниците во плејоф и плејаут. РК Алкалоид заради освоеното второ место во минатото првенство беше во улога на прв носител заедно со РК Е. Пелистер.


Нашиот тим ќе игра во групата „А“, а за противници во групата во есенскиот дел од првенството ги доби екипите на ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, РК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром.
Во првото коло ќе гостуваме кај екипата на РК Скопје.

Екипата на РК Мулти Есенс, како нов суперлигаш беше во последниот шешир. РК Мулти Есенс ќе игра во групата „Б“ заедно со екипите на РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт, РК Прилеп и РК Вардар Неготино.
Во првото коло, РК Мулти Есенс на домашен терен ќе игра против РК Голден Арт.

Новата сезона ќе стартува на почетокот од месец септември, а точниот датум ќе биде објавен наскоро. Според пропозициите, четирите најдобри екипи од двете групи потоа ќе се преселат во плејоф, каде во зависност од пласманот во групата ќе пренесат и бодови. Другите четири екипи ќе играат плејаут за опстанок во најсилната конкуренција.

СУПЕР ЛИГА 2023/2024

ГРУПА „А“: РК Алкалоид, ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, МРК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром

1 Коло: РК Скопје – РК Алкалоид, РК Струга – ГРК Охрид, МРК Куманово – РК Аеродром, ГРК Тиквеш – РК Е. Пелистер 2

ГРУПА „Б“: РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт., РК Прилеп, РК Вардар Неготино, РК Мулти Есенс.

1 Коло: РК Мулти Есенс – РК Голден Арт, РК Т. Пролет – РК Вардар Неготино, РК Прилеп – РК Бутел РК Скопје, РК Вардар 1961 – РК Е. Пелистер

Вести

Соопштение за јавноста

АД РАКОМЕТЕН КЛУБ АЛКАЛОИД РАКОМЕТ информира дека клубот, во согласност со своите внатрешни акти, ќе  спроведе детално разгледување на случајот за инцидентот што се случил за време на ракометниот турнир во Сегед, Унгарија, во периодот од 1 до 4 јуни.

Врз основа на Статутот на клубот и дисциплинскиот правилник на АД РАКОМЕТЕН КЛУБ АЛКАЛОИД РАКОМЕТ, донесена е одлука Суспензија/Забрана за вршење на функција Помошник тренер во временски период од 3 (три) месеци на лицето Влатко Котески. Суспензијата, како привремена мерка, е изречена поради постоење на сомневање дека во наведениот период на меѓународен турнир одржан во Унгарија е сторен дисциплински престап од страна на Помошникот тренер Влатко Котески, со што директно е нарушен угледот на Клубот. Изречената Суспензија може да се прекине и пред завршување на периодот од 3 (три) месеци за кој е изречена, доколку се донесе правосилна Одлука по спроведена Дисциплинска постапка во рамки на Клубот или се донесе Одлука од надлежен државен орган со која е одлучено за поведението на Помошникот тренер, а во кое поведение се опфатени и елементите на предметниот дисциплински престап.

Правилната работа, дефинираниот систем на функционирање, како и интегритетот и кредибилитетот во работењето се основните начела за кои се залага овој клуб. Клубот посветува големо внимание на работата со младите категории на ракометари, како и на воспитувањето и на грижата за правилен развој и за градење здрави спортски личности.

Во согласност со клупската култура и со спортскиот дух, со помош на правилна организација и стручна работа, АД РАКОМЕТЕН КЛУБ АЛКАЛОИД РАКОМЕТ ќе продолжи во остварување на својата визија и мисија да овозможи квалитетен и напреден тренажен процес за развивање и за градење врвни ракометари во македонскиот ракомет.

Вести

Пионерите на РК Алкалоид учествуваа на турнир во Унгарија

Пионерската екипа на РК Алкалоид, ракометари од генерацијата 2008 и помлади настапи на турнирот на Ракометната академија на РК ПИК Сегед на кој учествуваа шест екипи од пет држави. Екипите беа поделени во две групи со по три тима по што се играа полуфинални и натпревари за пласман.

Нашиот тим стартуваше одлично и во во првото коло го совлада домаќинот РК Пик Сегед. За нас клучен момент беше што само три часа подоцна игравме и втор натпревар, со ППД Загреб. На овој меч нашиот тим не успеа да победи, иако на полувреме имаше водство од два гола.

По комплетирањето на сите натпревари трите тима имаа по една победа и еден пораз и за конечен пласман во групата решаваше вкупната гол разлика. Нашиот тим играше два натпревари за пласман за петтото место со екипата на РК Војводина.
РК Алкалоид победи и на двата натпревари (33-23 и 27-19) и го освои петтото место.

„Учеството на вакви турнири е многу важно. Децата учат многу, добиваме непроценливо искуство, самодоверба, решителност. Самите играчи увидоа дека можат да се носат со нивните врсници од многу ракометни клубови.
Браво за сите.
Браво за момците, браво за поддршката како клуб ја давате да се градиме сите како тим.
На вистинскиот колосек сме , а за тоа имаме потврда и признание од сите учесници на турнирот и од самиот домаќин“, изјави тренерот на нашиот тим Влатко Котески.