РК Алкалоид ги освои бодовите во Кавадарци

Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Судии: Ненад Николовски и Исмаил Металари. Делегат: Драган НачевскиГРК ТИКВЕШ: Арсиќ, Велков, Анастасовски 3, Петрески, Мијатовиќ 3, Темелкоски, Соколов, Кофилоски 2, Димовски, Лазов, Манасков 2, Коцев 2, Летиќ, Кривокапиќ 3, Даневски, Обина 7
Седмерци: 7/8 Исклучувања: 6 мин.

РК АЛКАЛОИД: Кизиќ, Галевски, Џонов 2, Маркоски, Костески 3, Младеновиќ, Серафимов 5, Карасманакис 1, Стојковиќ 2, Митев 6, Ѓоргиев 2, Велковски 4, Симоноски 1, Бинго 1, Силва 1, Петковски 3
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 8 мин.

Петтата победа од пет одиграни натпревари во Суперлигата ја запиша екипата на РК Алкалоид на гостински терен во Кавадарци против екипата на ГРК Тиквеш. Кавадарчани традиционално се непријатен противник на РК Алкалоид, особено кога играат на домашен терен. Денешната средба немаше големи резултатски возбудувања, но не изостана борбениот натпревар на моменти со агресивни дуели.

РК Алкалоид беше подобриот противник во првото полувреме уште од почетната минута. Поведоа со 3-1 избрниците на Кирил Лазаров и од тој момент постојано имаа гол или два предност во однос на борбениот домаќин.
Како што минувaше времето до поголем израз доаѓаше и физичката подготвеност и воиграноста на РК Алкалоид. Во последните десет минути доминацијата беше појасно изразена и предноста порасна на максимални шест погодоци (19-13).

Почетокот на вториот дел не беше по волја на РК Алкалоид затоа што ефикасноста беше видно намалена.
Домашниот состав успеа во почетните осум минути да намали три гола од негативата (16-19), блгодарение на неколку промашувања на нашиот состав, меѓудругото и на два седмерци во овој период.

Но, не траеше долго таа серија. Одбраната почна да функционира и му олесни на напаѓачкиот дел од тимот, па во 45 минута дојде и новата најголема предност од седум гола (24-17).
Мал пад во концентацијата на РК Алкалоид ги врати до одреден степен во игра домашните кои со серија од 4-0 намалија на 21-25, а малку подоцн5.а имаа напад и за да намалат на минус два. Брзо мина тој период на непријатност, РК Алкалоид брзо ја врати контролата и се врати на безбедни и солидни плус пет гола, за конечно натпреварот да го заврши со победа од 31-25.