Вести

РК Алкалоид е шампион во Првата лига!

-->

РК Алкалоид во последното првенствено коло на домашен терен славеше убедлива победа над екипата на РК Младост 1977 од Богданци 39 : 19 (17 : 8) и првенството го заврши на првото место. 

Нашиот тим доминираше во текот на целото првенство и со вкупен ефект од 27 победи и еден нерешен меч од вкупно 28 натпревари, или со 17 победи и со еден нерешен меч од вкупно 18 натпревари во плејоф-првенството, шампионатот го заврши со 52 освоени бода, дури 12 бода повеќе од второпласираниот тим на табелата.

Десниот бек Мартин Серафимов со 144 постигнати гола е најдобар стрелец во нашиот тим во првата сезона. Повеќе од 100 погодоци за РК Алкалоид постигнаа и Игор Ѓоргиев (126), Дарио Кофилоски (119), Александар Стојков (114) и Мартин Димовски (105).