Вести

РК Алкалоид во групата А во Суперлигата

-->

Со полудиригирана ждрепка, во која беа земени предвид пласманите од претходната сезона, Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги формираше групите во Суперлигата за сезоната 2022/2023.

Македонската Суперлига следната сезона ќе брои 16 екипи, а тие се поделени во две групи од по осум екипи. По одигрувањето на 14. кола екипите одново ќе бидат поделени. Најдобрите четири од секоја група ќе играат во плејоф-првенството, од каде што ќе се добијат новиот првак и учесниците во европските купови за следната сезона. Екипите кои во првиот дел ќе завршат од петтото до осмото место ќе играат за опстанок во плејаут-првенството. 

РК Алкалоид ќе игра во групата А заедно со екипите на РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Охрид, на РК Струга, РК Прилеп, МРК Куманово и на РК Вардар Неготино.

Во групата Б ќе играат екипите на РК Еурофарм Пелистер, РК Еурофарм Пелистер 2, РК Тинекс Пролет 62, на ГРК Тиквеш, РК Радовиш, РК Голден Арт, РК Скопје 2020 и на РК Јуниор Кисела Вода.