Вести

БЕЗ БОДОВИ ВО ДЕРБИТО НА КОЛОТО

РК АЛКАЛОИД – РК Е. ПЕЛИСТЕР 25-35 (12-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 1000. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Марјан Начевски.

РК АЛКАЛОИД: Галевски 1, Трајкоски, Џонов 3, Петров 1, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Карасманакис 2, М. Митев 1, Ѓоргиев, Велковски 4, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 6, Савревски, Димовски
Седмерци: 6/7 . Исклучувања: 6 мин.

РК Е. ПЕЛИСТЕР: Лесјак, Гедбане, Манасков 3, Цехте 12, Кузманоски, Тајник 3, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 6, Кузмановски 4, Петровиќ, Пе. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев, Пешевски 4, Па. Атанасијевиќ
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид добро тргна пред домашната публика и му парираше на противникот. Се играше гол за гол во воведните петнаесетина минути, а играта беше брза и ефикасна и на двете страни. Беше изедначено до 7-7, а потоа неколку промашувања на нашиот тим дозволија ривалот од Битола да се одлепи на 7-11 со четири гола во серија.

Таа позитива од четири гола Пелистер ја задржа и до полувремето (12-16), а на стартот на второто полувреме РК Алкалоид делуваше поразиграно, се врати од шокот и се доближи на негатива од два гола (17-19). Сепак, една погодена статива и одбрана на противничкиот голман Лесјак на гостинот му донесоа од 18-20, враќање на плусот од претходно – 18-22.

Во последните петнаесет минути од мечот, ривалот од Битола ја одбрани предноста во „Автокоманда“ и ги освои бодовите и покрај напорите на нашиот тим да се влезе пак во егал во натпреварот. Во следното коло РК Алкалоид го чека нов домашен натпревар, овој пат против РК Пролет 62.

Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ЗА ЕДЕН ГОЛ ПОКРАТОК ВО КУМАНОВО

МРК КУМАНОВО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 29-28 (14-12)
Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Гледачи: 200. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Душко Камишевски.

МРК КУМАНОВО: Димитријевски, Кимевски, Радојиќиќ 2, Димитров 1, Костов 10, Цветковски, Бошковски, Тасевски, Миладиновски 1, Благојевиќ 2, Гамзардија 4, Радичевиќ 2, Симоноски 1, Атанасовски 5, Михајловски, Стевовиќ 1.
Седмерци: 6/6. Исклучувања: 6 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Трајковски, Димевски 4, Костовски 4, Илиевски 2, Насевски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев 1, Иваноски 5, Тодески, Узунчев 1, Јорданов 4, Стојчевиќ 2, Каракалашев.
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 10 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс во рамки на седмото коло од плејаутот во Суперлигата гостуваше кај МРК Куманово и натпреварот заврши со триумф на домашната екипа со 29-28 (14-12).

Мечот во Куманово беше изедначен во првото полувреме. Двете екипи беа во егал, а во неколку наврати нашиот тим имаше плус од еден гол. Првпат еден колектив се одлепи на два гола пред финишот на првиот дел, кога МРК Куманово од 12-12 постигна два гола во серија, а РК Мулти Есенс остана три минути без постигнат погодок, за 14-12 на паузата.

По петнаесет минути игра од вториот дел, МРК Куманово имаше и 21-16, што беше највисок плус на натпреварот. Сепак, нашиот тим не се предаде во ниту еден момент, со храбра и фокусирана игра израмни на 22-22 и се влезе во неизвесна завршница која на крајот му припадна на домаќинот за еден гол (29-28).

Во следното коло од македонскиот шампионат нашиот тим ќе му биде домаќин на РК Голден Арт.

Вести

РК АЛКАЛОИД СЛАВЕНИЧКИ МИНА НИЗ БУТЕЛ

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД 20-23 (12-12)
Сала: „Антон Димитров“ во Скопје. Гледачи: 200. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Контролор: Драган Начевски.

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Блажески, Субашевски 3, Андревски, Пејковски 1, Стојановски 1, Ѓеоргиевски 2, Николов 9, Крстевски, Иваниќ, Стојаноски, Спасовски 2, Каевски, Јефтиќ 2, Василевски, Михајловиќ, Давитковски
Седмерци: 4/4. Исклучувања: 12 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски 1, Џонов, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 5, Карасманакис 1, М. Митев 5, Ѓоргиев, Галевски, Велковски 4, Бинго 2, Кофилоски, Д. Митев 2, Савревски, Димовски 3.
Седмерци: 2/3. Исклучувања: 8 м.

Двете екипи беа изедначени во поголемиот дел во првото полувреме во кое се водеше голема битка на теренот. Повисоките водства беа во два наврати кога РК Алкалоид имаше плус од два гола, беше 4-6 и 6-8, меѓутоа РК Бутел Скопје влезе во серија и со четири гола во низа го сврти дуелот во своја корист (10-8). До паузата, нашиот тим се врати и израмни на 12-12.

Се играше гол за гол на стартот на вториот дел, а предноста од два гола ја вративме кога беше 14-16, па 15-17 на семафорот во Бутел. Во овие моменти, во периодот од 39. до 47. минута, Мартин Велковски постигна четири гола. Бутел имаше проблем во играта, затоа што црвен картон доби најдобриот стрелец Филип Николов.

На десет минути пред крајот нашата екипа имаше највисока дотогаш позитива од три гола (16-19), а откако противникот се обиде да се врати со груба игра и тактика „седум на шест“ и не успеа да ја пробие нашата зона, следеа три гола на Мартин Серафимов, за 18-22, предност која се задржа до финишот. Солиден на голот во клучните моменти беше и Благојче Трајкоски.

Во следната рунда од плејофот во Суперлигата, РК Алкалоид игра на домашен терен со Еурофарм Пелистер.

Вести

БЛЕСКАВО ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ, ГРАДСКИОТ ДУЕЛ ЗА РК МУЛТИ ЕСЕНС

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК СКОПЈЕ 2020 32-20 (12-12)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 100. Судии: Спаско Ќаев и Глигор Ќаев Делегат: Ацо Николовски

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 11, Костовски 3, Илиески 5, Насевски 1, Д. Узунчев 6, Петрески 1, Трајчев, Цветковски, Иваноски 3, Трајковски, Тодески, Т. Узунчев, 1 Јорданов, Стојчевиќ 1.
Седмерци: 2/2. Исклучувања: 12м.

РК СКОПЈЕ 2020: Стојкоски, Грујевски, Чакалиќ 2, Тркалевски 1, Јакимовски 1, Шокоски 7, Стојкоски, Фичорски 3, Пешкирски, Стојановски 2, Ристески 1, Павлов 2, Рангелов, Божиновски 1.
Седмерци: 1/2. Исклучувања: 6м.

Натпреварот во „Автокоманда“ во првиот дел мина во знакот на изедначеноста. Дури девет пати резултатот беше изедначен, а во два наврати нашиот тим имаше плус од два гола. Беше 5-3, 10-8, па 11-9, но до финишот на првиот дел гостите на РК Скопје 2020 успеаја да дојдат до 12-12. Одличен во првиот дел беше голманот Ѓорѓи Ерманоски кој фати осум топки.

На стартот на вториот дел Стефан Стојчевиќ доби црвен картон поради трето исклучување, но нашиот тим фати ритам. Од 13-14, ракометарите на Мулти Есенс дадоа пет гола во низа, за високи 18-14. Одлична беше одбраната, се украдоа три топки и три од петте гола беа дадени по пресечени топки. Скопје во понатамошниот дел од мечот продолжи да греши, нашиот тим го казни тоа, за комплетирање на серијата 12-1 во 48. минута и 25-15.

До крајот на натпреварот немаше дилеми кој ќе биде победникот на овој дуел во рамки на плеј-аутот од Суперлигата, а нашиот тренер Миле Бочкаровски им даде шанса на сите ракометари да влезат во игра. За РК Мулти Есенс ова беше четврта победа во вториот дел од сезоната. Во следната рунда нашиот тим гостува кај МРК Куманово.

Вести

РК АЛКАЛОИД Е НА ЗАВРШНИЦАТА ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

РК АЛКАЛОИД – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ 23-20 (9-11)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 250. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Игор Огненов

РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Џонов, Петров, Маркоски, Младеновиќ 3, Серафимов 9, Карасманакис, М. Митев 3, Ѓорѓиев, Велковски 2, Бинго 3, Кофиловски, Д. Митев 1, Савревски, Димовски 2.
Седмерци: 8/9 . Исклучувања: 12 мин.

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Субашевски 5, Андревски, Пејковски, Стојановски, Ѓеоргиевски 6, Крстевски, Иваниќ 2, Стојаноски, Спасовски 2, Каевски, Блажевски, Јефтиќ, Василевски 1, Михајловиќ 3, Цветковски, Давитковски 1.
Седмерци: 5/6. Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид заврши како победник во Групата 2 и се пласира на завршницата во Купот на Македонија. Нашиот тим во финалето беше подобар од РК Бутел Скопје, кого го совлада со 23-20.

Нашиот тим до посакуваната победа пред домашната публика дојде во второто полувреме. Првиот дел тргна во знакот на противникот кој даде четири гола во серија и замина на 1-5. Благодарение на голманот Благојче Трајкоски кој блескаше на голот и фати седум топки, нашиот тим се врати во мечот и израмни на 7-7, но две грешки во последните десет минути ни донесоа два гола негатива на паузата (9-11).

Повторно Трајковски имаше свој момент на стартот на вториот дел, а преку Бинго се израмни на 11-11. Се играше гол за гол се до 16-16, кога нападот на Бутел влезе во криза, а на спротивната страна Мартин Серафимов врза три гола во серија и потоа со уште еден гол на Бинго се замина на 20-16 на десет минути пред крајот. Таа разлика на крајот се покажа како доволна да се осигура победата во „Автокоманда“.

Завршницата од Купот на Македонија ќе се игра во месец мај. Покрај нашиот РК Алкалоид, на Ф4-турнирот се пласирани уште РК Еурофарм Пелистер, РК Вардар 1961 и ГРК Тиквеш.

Вести

РК АЛКАЛОИД ПРОТИВ БУТЕЛ ЗА Ф4 ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР НЕГОТИНО 48-28 (23-14)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 250. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Душко Камишевски

РК АЛКАЛОИД: Василевски, Галевски 1, Трајкоски, Џонов 4, Петров 3, Младеновиќ 1, Серафимов 2, Карасманакис 4, М. Митев, Ѓоргиев 3, Велковски 2, Бинго 8, Кофиловски 4, Д. Митев 8, Савревски 2, Димовски 6.
Седмерци: 4/5. Исклучувања: 8 мин.

РК ВАРДАР НЕГОТИНО: Кузманов 3, Орешков 3, Ацев, Бугариновиќ 1, Митевски 2, Мицев, Ѓорѓев 1, Петров 2, Адамовиќ 13, Митиќ 1, Пеовски 2, Трајанов
Седмерци: 4/4. Исклучувања: 12 мин.

РК Алкалоид го одбрани домашниот терен. Во полуфиналето од Групата 2 во Купот на Македонија нашиот тим беше сигрен против РК Вардар Неготино (48-28) и за место на Ф4-турнирот ќе игра против РК Бутел Скопје.

Избраниците на Кирил Лазаров доминираа од првата до последната секунда и заслужено запишаа победа пред нашата публика. Со добри контранапади и поддршка од голманот Иван Галевски, Алкалоид уште од почетокот се одлепи на 10-4, потоа беше и 16-10, разлика која до полувремето порасна и на девет гола (23-14).

Во второто полувреме шанса добија сите ракометари во ростерот, но победата во ниту еден наврат не беше доведена под знак прашалник. Разликата на контото на РК Алкалоид само растеше, за на крајот победата да изнесува дваесет голови разлика (48-28).

Финалниот натпревар меѓу РК Алкалоид и РК Вардар Неготино се игра утре (недела) од 18:00 часот во Спортската сала „Автокоманда“.