Вести

РК Алкалоид е пионерски шампион на Македонија!

Втор пехар од младинските шампионати доаѓа во витрините на нашиот клуб сезонава. РК Алкалоид е новиот шампион во пионерска конкуренција.
Денеска во Охрид на Фајналфор турнирот, нашиот најмлад тим го совлада РК Аеродром во полуфиналето со 26-11, а потоа во финалето беше подобар и од екипата на ГРК Охрид и со победа од 22-19 го освои првото место и титулата државен првак.


По крајот на Ф4-турнирот, во идеалниот тим од нашиот тим се најдоа Ѓорѓи Николовски (голман), Давид Костовски (десен бек) и Бобан Поповски (десно крило).
За МВП на турнирот е прогласен Бобан Поповски.

Вести

Нашите пионери во битка за шампионски пехар

РК Алкалоид и оваа сезона ќе ја потврди главната улога што ја игра во развојот на македонскиот младински ракомет.

Со доминантни настапи во текот на првенствата, е изборивме за место односно претставник на завршниот турнир и ќе се бориме за титулата државен првак во сите младински конкуренции.
Пионерите на РК Алкалоид се вториот наш тим кој влегува во директна битка за шампионски пехар, по младинците на РК Мулти Есенс кои теоретски веќе и се нови прваци.


Откако го освоија првото место во групната фаза, викнедов, нашите најмлади играчи, пионерите на РК Алкалоид ќе настапат на завршниот Ф4-турнир во Пионерската лига на Македонија.
Во полуфиналето нашата екипа ја очекува дуел со РК Аеродром од Скопје. Мечот ќе се одигра во недела од 14:15 часот во СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид. Во второто полуфинале ќе се соочат ГРК Охрид и РК Струга (12:15 ч.).
Победниците од двете полуфиналиња ќе се сретнат во финалето, закажано во недела од 19:30 часот, а претходно ќе има и меч за третото место меѓу поразените од 17:45 часот.

Вести

Пионерите на РК Алкалоид учествуваа на турнир во Унгарија

Пионерската екипа на РК Алкалоид, ракометари од генерацијата 2008 и помлади настапи на турнирот на Ракометната академија на РК ПИК Сегед на кој учествуваа шест екипи од пет држави. Екипите беа поделени во две групи со по три тима по што се играа полуфинални и натпревари за пласман.

Нашиот тим стартуваше одлично и во во првото коло го совлада домаќинот РК Пик Сегед. За нас клучен момент беше што само три часа подоцна игравме и втор натпревар, со ППД Загреб. На овој меч нашиот тим не успеа да победи, иако на полувреме имаше водство од два гола.

По комплетирањето на сите натпревари трите тима имаа по една победа и еден пораз и за конечен пласман во групата решаваше вкупната гол разлика. Нашиот тим играше два натпревари за пласман за петтото место со екипата на РК Војводина.
РК Алкалоид победи и на двата натпревари (33-23 и 27-19) и го освои петтото место.

„Учеството на вакви турнири е многу важно. Децата учат многу, добиваме непроценливо искуство, самодоверба, решителност. Самите играчи увидоа дека можат да се носат со нивните врсници од многу ракометни клубови.
Браво за сите.
Браво за момците, браво за поддршката како клуб ја давате да се градиме сите како тим.
На вистинскиот колосек сме , а за тоа имаме потврда и признание од сите учесници на турнирот и од самиот домаќин“, изјави тренерот на нашиот тим Влатко Котески.

Вести

Кадeтите на РК Алкалоид вицешампиони на „Зимскиот куп“

Зимската пауза е завршена. Сите екипи под закрилата на РК Алкалоид се во тренажен процес, а нашиот кадетски тим во стратегиски зацртаниот проект за развој и за напредок на млади играчи, по настапот во Нант, продолжува со играње на меѓународни турнири.

Кадетската екипа на РК Алкалоид учествуваше на меѓународен турнир за ракометари родени 2007 г. и помлади. Турнирот „Зимски куп“ се одржа во Високо, Босна и Херцеговина, а учествуваа шест екипи.

РК Алкалоид го освои второто место, а победник на турнирот е екипата на РК Војводина од Нови Сад. Пред финалната пресметка РК Алкалоид ги совлада екипите на РК Задар (35 : 25) и на РК Какањ (35 : 10), а во полуфиналето беше подобар и од екипата на РК Слобода Тузла (30 : 19).

Тренерот Влатко Котески е задоволен од пристапот и од прикажаното на овој турнир.

„Имавме добар настап гледано од повеќе агли. Младите играчи се однесуваа како вистински професионалци, па беа пофалени од сите тренери за начинот на кој се однесуваа и на теренот и надвор од него.

Ова беше важно искуство за сите. Мислам дека само со вакви натпревари може да се напредува. Ги уриваме сите пречки, а можевме да видиме и до каде сме во однос на врсниците од Балканот. Во тој поглед слободно можам да ти потврдам дека имаме млади играчи кои се на вистинскиот пат, меѓу најдобрите на Балканот.

Нашиот клуб е организиран подобро безмалку од сите клубови каде што ќе се појавиме. Во комуникација со сите други тренери од другите екипи добивме комплименти за играњето модерен ракомет со брза транзиција во нападот, со брзи пасови, со добри шутеви од сите позиции и со добра одбрана.

Видовме на што треба да обрнеме внимание во иднина – делови од играта какви што се дуелите еден на еден и два на два и уште други работи, но најважно е што имаме знаење, храброст, желба и мотивација. Настапот на овој турнир е драгоцено искуство за сите играчи. Така растат во вистински играчи, кои во вистинско светло го претставуваат нашиот клуб РК Алкалоид.“

Вести

РК Алкалоид ги промовираше базата, дресот и химната

Денеска, 24.12.2022, на голем настан, заедно со нашите ракометари, пријатели, навивачи и поддржувачи, пред јавноста и пред медиумите го промовиравме нашиот ракометен дом, салата „Автокоманда“. Салата е целосно реновирана според високите стандарди. Реновирани се фасадата, теренот, осветлувањето, соблекувалните, покривот, озвучувањето и трибината.

Со овој проект одиме чекор напред кон обезбедување врвни услови во кои ќе се градат професионални ракометари, но ќе се промовираат и вистински спортски вредности за најмладите. РК Алкалоид останува доследен на принципот да расте и да се развива во база на квалитетни македонски ракометар, која на долгорочен план би дала македонски репрезентативци.

На настанот премиерно се емитуваа и се промовираа нашата клупска химна и видеоспотот за неа. Во рамките на настанот беа промовирани новите дресови во сина и бела комбинација, со кои РК Алкалоид ќе игра во втората полусезона на Суперлигата.

Вести

Со вложување во најмладите итаме кон реализација на нашите цели

Особено задоволство ни претставува кога можеме да ги поддржиме нашите најмлади во нивните обиди да живеат и да растат здраво и да се занимаваат со спорт. Основната задача која произлегува од целите што ги поставивме е создавање на врвни услови за талентираните ракометари максимално да ги развијат своите потенцијали и да постигнат најдобри резултати во младинските категории, а потоа да го пренесат тоа и во сениорската конкуренција.

Веруваме дека преку едукација и преку стручно усовршување е можно позначајно да се унапреди системот и да се очекуваат повисоки и врвни резултати од нашите спортисти во наредните години. 

РК Алкалоид годинава создаде поголема база, која, во согласност со амбициите и со целите, ќе се проширува и ќе се модифицира. Оваа година во нашиот спортски колектив имаме две пионерски, две кадетски екипи и една младинска екипа, со што вкупно имаме пет младински екипи, во кои настапуваат 98 пријавени ракометари. 

Овие играчи се натпреваруваат во три младински категории, а во моментов во младинската и кадетска категорија нашите екипи се на првите места.

РК МУЛТИ ЕСЕНС ПИОНЕРИ

РК МУЛТИ ЕСЕНС КАДЕТИ

РК АЛКАЛОИД ПИОНЕРИ

РК АЛКАЛОИД КАДЕТИ