Вести

Кадетите играа во чест на Марко Божиновски

-->

На отвореното игралиште во Спортскиот центар „Марко Божиновски“ во Скопје се одржа првиот Меморијален турнир „Марко Божиновски“, на кој учествуваа осум екипи од Македонија и од странство.

Турнирот се играше во кадетска конкуренција, а учесник беше и нашиот состав. Од Македонија учествуваа уште и екипите на РК Еурофарм Пелистер, РК Вардар 1961, на РК Тинекс Пролет, РК Бутел Скопје и на РК Голден Арт. Гости од странство беа екипите на РК Нексе од Хрватска и на РК Војводина од Србија.

РК Алкалоид одигра пет натпревари на турнирот и на крајот го освои петтото место. Победник е екипата на РК Нексе. Хрватскиот тим во финалето беше подобар од екипата на РК Војводина (37 : 33).