Вести

ЛАЗАРОВ: Ќе анализираме, ќе бидеме подобри

-->

РК Алкалоид го имаше својот деби настап во EHF Европската лига на кој се сретна со повеќекратниот првак на Србија и актуелен освојувач на EHF Куп, екипата на РК Војводина. Гостинскиот состав беше поуспешниот противник (31:26) успеа своето поголемо искуство да го материјализира и да ја казни слабата реализација првенствено од чисти ситуации на нашиот тим и ги запиша првите бодови.


По натпреварот се одржа прес конференција на која зборуваше и тренер на нашиот тим Кирил Лазаров.

„Ни следат денови за анализа, се надевам дека на следниот натпревар ќе бидеме подобри. Мислам дека нашиот проблем не беше во одбраната, туку во нападот. Имаше добри работи во нашата игра, доста креиравме, добри ситуации за гол, но кога нема да се искористат нормално е да стигне казна. Вакви работи ни се случуваат и во македонското првенство, а на едно вакво ниво не може да се извлечете по толку промашувања. Тоа е нешто на што треба да работиме. Од една страна сум задоволен сум бидејќи успевавме да дојдеме до шанса, но реализацијата ни беше слаба“, изјави Лазаров.

Во второто коло од EHF Европската лига, РК Алкалоид, за прв пат ќе игра меѓународен меч на гостински терен и за прв пат воопшто ќе гостува во Шпанија. Противник ќе ни биде екипата на Ла Риоха Логроњо. Тој меч е закажан да се игра во вторник (24.10.2023) со почеток од 20:45 часот.