Победа над РК Дубочица на контролата во Србија

РК ДУБОЧИЦА 54 – РК АЛКАЛОИД 34-40 (13-17)

СРЦ „Дубочица“ во Лековац. Гледачи: 250 Судии: Милош Радојичиќ и Марјан Стефановиќ.

РК Алкалоид: Кизиќ, Галевски, Џонов 4, Петров, Маркоски, Костески 3, Младеновиќ, Серафимов 7, Карасманакис 2, Стојковиќ 1, Митев 5, Ѓоргиев 7, Велковски 2, Симоноски, Бинго 6, Петковски 3
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид со уште една изборена победа во подготвителниот период се враќа назад во својата база во „Автокоманда“. Вечерва нашиот тим гостуваше во Лесковац каде што одигра контролен натпревар со екишата на РК Дубочица 54.

РК Алкалоид запиша победа на натпревар на кој резултатски постојано беше неколку гола пред противникот уште од осмата минута кога поведе со 5-4.

По 15 минути игра РК Алкалоид имаше плус три (9-6), потоа го зголеми водството и на 12-6 и до крајот на полувремето ја задржа разликата која варираше до гол или два.

Слично беше и во второто полувреме, РК Алкалоид имаше постојано 4-6 гола предност за во мирен финиш да стигне и до 40 постигнати погодоци.