Победа над Олимпијакос, РК Алкалоид e на чекор до охридското финале

-->

РК АЛКАЛОИД – ОЛИМПИЈАКОС СФП 28-26 (12-14)

Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов
РК АЛКАЛОИД: Кизиќ (5 одбрани), Галевски (12 одбрани), Џонов 4, Петров, Костески 4, Младеновиќ, Серафимов 3, Карасманакис, Стојковиќ 2, Митев 1, Ѓорѓиев 2, , Велковски 3, Симоноски 4, Иваноски, Бинго 1, Петковски 2, Силва 2
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 2 мин.

ОЛИМПИЈАКОС СФП: Константинос (6 одбрани), Папантонопулос (5 одбрани), Цирас, Папавасилис 3, Вида 1, Цимпулас, Папазоглу 1, Кандилас, Периќ 2, Вујовиќ, Вејин 2, Љафис 8, Пацијас 2, Микалидис 6 , Савас 1, Николинтис
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид ја запиша втората победа на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски“ што се одржува во Охрид. Во второто коло, противник на РК Алкалоид беше првакот на Грција, екипата на Олимпијакос СФП.

Во резултатски израмнето прво полувреме, противничкиот тим искористи мини серија на грешки и по 30 минути имаше предност од 14-12.

Второто полувреме беше комплетно во знакот на РК Алкалоид. Брзо стигна израмнувањето, а по 10 минути игра во РК Алкалоид веќе беше во водство (20-19). Одбраната го подигна нивото на игра, Марко Кизиќ имаше серија на одбрани и водството порасна на 24-21. Следеше последниот обид на противникот да се врати во игра. Беа запрени на 24-23 кога одново нашиот тим одигра поразновидно во напад и поснаодливо во одбрана и резултатот беше 28-24 на две минути до крајот. Последните 120 секунди, Олимпијакос ги искористи за ублажување на резултатот, но простор за пресврт немаше.

Утре е последниот ден од групната фаза на турнирот, а РК Алкалоид ќе игра против екипата на РК Ловќен. Црногорскиот првак има два пораза и РК Алкалоид е фаворит на таа средба, а со победа или со нерешен резултат ќе се пласира во финалето на турнирот.