Победа во Велес за прво место на табелата

РК БИСИНОВ ФРУИТЛЕНД – РК АЛКАЛОИД 22-40 (9-18)
Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Сашо Јанкулоски и Мартин Јовановски. Контролор: Душко Камишевски
РК БИСИНОВ ФРУИТЛЕНД: Паунов, Димов 1, Стојановски 1, Трајковски 5, Ивчевски, Иванов, Димитров 1, Заров, Табаков, Сиљанов, Солев, Илиев 7, Ристевски 2, Стојменов 1, Ончев 4, Митревски
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Кизиќ, Галевски, Џонов 3, Петров 2, Маркоски, Костески 1, Младеновиќ, Серафимов 5, Карасманакис 1, Митев 7, Велковски 2, Симоноски 4, Бинго 2, Силва 4, Петковски 6, Савревски 3
Седмерци: 1/2 Исклучувања: –

РК Алкалоид ја запиша и седмата победа на седмиот одигран натпревар во годинешната Суперлига. На гостински терен во Велес, РК Алкалоид беше подобар од домашниот тим РК Бисинов Фруитленд и сега во исчекување на епилогот на дербито што во недела во Битола ќе го играат екипите на РК Еурофарм Пелистер и ГРК Охрид, го презема првото место на табелата.

Вечерва во Велес, РК Алкалоид стартуваше посилно, веднаш до израз дојдоа разлики во играта на двата тима, а резултатот за кратко време стана 7-2. Потоа се смири пулсот на натпреварот, но остана разликата која се движеше меѓу четири и пет гола разлика. Велешани во еден момент намалија и на минус три (8-11), но веднаш следеше одговор од нашиот тим во вид на серија од 5-0 и најголемо водство до тој момент од осум гола разлика (16-8).
На полувреме резултатот беше 9-18.

Првиот гол во второто полувреме беше за плус 10 разлика, прв пат на натпреварот, а потоа тие рамки се движеше резултатот се до средината на полувремето. Потоа до поголем израз и подготвеноста, па предноста продолжи да расте се до конечните 40-22.