Вести

Победничката серија продолжи и против ЗРК Голден Арт

-->

ЗРК ГОЛДЕН АРТ АЕРОДРОМ – РК МУЛТИ ЕСЕНС   22-27 (15-12)
Сала: „Јане Сандански“. Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски. Делегат: Цане Куртовиќ
ЗРК ГОЛДЕН АРТ АЕРОДРОМ: Спасовски, Стојменов 1, Глигоров, Пасковски, Стаменковиќ 2, Стефков 2, Стојаноски 2, Трајков, Ангелески, М. Пасковски, Петрески, Божиновски 3, Џигероски 11, Сиљанов 1, Лешникоски, Ашталкоски
Седмерци: 6/8 Исклучувања: 8 мин.


РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Димевски 1, Грујевски, Д. Узунчев 10, Тричковски 1, Омерагиќ 3, Велков, Ерманоски, Т. Узунчев, Јорданов 8, Карасманакис, Ниновски, Косотовски 2, Георгиевски 2, Иванов, Продановски
Седмерци: 7/8 Исклучувања: 18 мин. 

РК Мулти Есенс ја продолжи својата победничка прволигашка низа која во плејоф-разигрувањето сега е 11 победи од 11 одиграни натпревари. 
Во третото плејоф коло, на гостински терен кај екипата на ЗРК Голден Арт, нашиот тим запиша победа од 27-22 и ја задржа дистанцата пред ривалите во трката за пласман во Суперлигата. 

Дуелот со ЗРК Голден Арт беше интересен и резултатски неизвесен во поголемиот дел. Двата тима имаа свои моменти во првиот дел. РК Мулти Есенс водеше во првиот дел од полувремето (4-3, 6-4, 8-7), но домашниот тим успеа да направи пресврт и да поведе 10-8, а на полувреме имаше и три гола предност (15-12).

Во второто полувреме, предводен од Димитар Узунчев и Олег Јорданов, РК Мулти Есенс со серија од 5-0, стигна до водство од 21-18 и од тој момент комплетно ја презема контролата врз натпреварот. Поведовме и со 26-20, за конечно, средбата да заврши со победа од 27-22. Димитар Узунчев натпреварот го заврши со 10 гола, а Олег Јорданов постигна осум. 
РК Мулти Есенс со максимални 33 бода е на првото место на табелата.