Продолжи победничката низа, шеста победа по ред за РК Алкалоид

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Контролор: Илија Цветкоски
РК АЛКАЛОИД: Кизиќ, Трајкоски, Џонов 2, Петров, Костески 13, Младеновиќ 4, Серафимов 1, Карасманакис 1, Стојковиќ 1, Ѓоргиев 2, Велковски 1, Симоноски, Бинго 5, Силва 2, Петковски 1, Савревски 2
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин.
РК СТРУГА: Тутенкоски, Мечкароски, Џигероски 2, Наумоски, Кленковски, Јанкуловски, Клењоски, Симоноски, Великиќески, Матески, Савески 2, Ф. Мечкароски 4, Костоски 3, Мијушковиќ 6, Пајкоски 3, С. Мечкароски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид ја запиша шестата победа од шест одиграни натпревари во суперлигашката конкуренција. На последниот натпревар од шестото коло, гостин во Автокоманда беше екипата на Струга, а натпреварот заврши со убедлива победа на РК Алкалоид.

РК Алкалоид целосно ја оправда улогата на фаворит и уште од почетокот на натпреварот ја имаше комплетната контрола врз настаните на теренот. Во воведните минути поведе со седум гола разлика (9-2) и потоа со помирен ритам ја одржуваше дистанцата, а и го зголеми водството. Во овој дел се најефикасен беше крилниот играч Никола Костески кој првиот дел од натпреварот го заврши со девет постигнати гола, а резултатот на полувреме беше 17-7.

Во второто полувреме се играше резултатски израмнето, со тоа што РК Алкалоид имаше водство од 8-10 гола разлика, а во вториот дел од полувремето уште еднаш влезе во серија (9-1) и на крајот победата беше изразена со 15 гола разлика.

Во следното коло, РК Алкалоид ќе гостува на РК Бисинов Фруитленд, а потоа го очекува и првиот натпревар од ЕХФ Куп на домашен терен против Клаипеда Драгунас од Литванија.