Вести

Продолжува доминацијата на РК Мулти Есенс

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – ЗРК ГОЛДЕН АРТ 30-21 (17-6)


Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Илија Давидовски и Бобан Стојановски. Делегат: Митко Ѓоргиевски
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Димевски 5, Грујевски 1, Димитриевски 2, Д. Узунчев 2, Тричковски 1, Омерагиќ 5, Велков, Ерманоски, Т. Узунчев 2, Продановски, Јорданов 4, Карасманакис 2, Ниновски 1, Костовски 4, Георгиевски 1
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 4 мин.
ЗРК ГОЛДЕН АРТ: Спасовски, Каракалашев, Глигоров 2, Стојменов 1, Стаменковиќ 4, Стефков, Стојаноски 4, Трајков, Ангелески 3, Божиновски 2, Петроески, Терзиевски, Сиљанов 2, Лешникоски 2, Ашталкоски 1
Седмерци: 1/1 Исклучивања: 4 мин.

РК Мулти Есенс ја продолжи доминацијата во првенството со 16 победа од исто толку одиграни натпревари. Нашиот тим кој на три кола до крајот веќе е првак во годинешната сезона и иден член на Суперлигата, беше подобар од екипата на ЗРК Голден Арт и запиша убедлива победа од 30-21.

Без оглед што веќе го добија шампионскиот пехар, ракометарите на РК Мулти Есенс беа мотивирани и на денешниот меч и сите дилеми околу победникот ги отстранија уште во првото полувреме кое го добија со 17-6. Во вториот дел се играше поопуштено, но дистанцата постојано беше голема, а победата не беше ставена во ризик во ниту еден момент од натпреварот.

До крајот на првенството остануваат уште две кола во кои нашиот тим ќе игра против екипите на РК Аеродром и на РК Драчево.