Вести

Прва плејоф победа за РК Алкалоид

-->

РК АЛКАЛОИД – РК Т. ПРОЛЕТ 27:21 (12:9)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 600 Судии: Горан Ангелески и Рубин Седлоски. Контролор: Драган Начевски
РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Џонов 1, Петров 3, Маркоски, Стојков, Младеновиќ 5, Серафимов 5, Стојковиќ 1, Митев 4, Ѓоргиев 3, Симоноски, Кофилоски 3, Петковски 1, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 10 мин.


РК Т. Пролет: Петковски, Василевски 1, Пецаковски 3, Јовановски, Донев 2, Додевски 3, Димов 1, Андоноски 4, Мајнов, Димковски 4, Крстески 2, Стојановски, Фичорски, Михаљевиќ, Палевски 1, Спасовски
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид ја запиша својата прва плејоф победа, откако на домашен терен беше подобар од екипата на Тинекс Пролет, со резултат 27:21.
РК Алкалоид беше подобар тим на теренот и го контролираше резултатот во текот на целиот меч. Иницијативата беше изразена од почетокот на натпреварот преку водство од 3:0, а единствениот пат на натпреварот кога гостинскиот состав успеа да израмни беше во десеттата минута (4:4).

Веднаш потоа, РК Алкалоид ја материјализираше својата побрза игра во нова предност од три гола разлика (7:4) и потоа постојано имаше предност од три до четири гола до крајот на полувремето (12:9).

Во второто полувреме, нашиот тим ја зголеми предноста на седум гола (20:13) и без многу резултатски осцилации ја одржуваше разликата за конечно да запише победа од 27:21.

Мартин Серафимов и Михајло Младеновиќ беа најдобрите стрелци во нашиот состав со по пет постигнати погодоци, а четири додаде Марко Митев.

Во следното коло, РК Алкалоид трет пат во плејоф-сезоната ќе гостува, овој пат кај екипата на ГРК Охрид.