Вести

Прва суперлигашка победа за РК Мулти Есенс

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ПРИЛЕП 31-30 (15-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Цане Куртовиќ
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Цветкоски, Димевски 2, Костовски, Илиески 4, Д. Узунчев 3, Перески, Трајчев, Омерагиќ 9, Г. Трајковски, Тодески 2, Т. Узунчев, Димовски 1, Ј. Трајковски, Јорданов 7, Карасманакис 3
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 12 мин.
РК ПРИЛЕП: Ацевски, Кастратовиќ 5, Рајатоски 6, Адамчески, Бикоски, Ангелески, Крстески, Велески, Бурчески 3, Квастек 1, Цветаноски 7, Шабановиќ 1, Имнадѕе 3, Трајкоски
Седмерци: 1/3 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс денеска испиша нова клупска историја со освојување на првите суперлигашки бодови. Нашиот млад тим го совлада тимот на РК Прилеп, квалитетна и реновирана екипа во која како засилувања има и неколку интернационалци.

Нашите момци одиграа борбен натпревар кој беше со тесна резултатска разлика во текот на сите 60 минути. Тоа беше меч каков што му беше потребен на нашиот тим, дуел во кој мораа да бидат вложени сите сили и цела концентрација.

Резултатски во првиот дел на почетокот водеше гостинскиот состав, а РК Мулти Есенс израмни во повеќе наврати, беше и во водство (11-10, 12-11), на полувреме 15-15.


Во второто полувреме, во текот на сите 30 минути водеше нашиот тим. Имавме водство и од два-три гола разлика, но не успевавме да направиме клучен исчекор. Имаше моменти кога гостите сериозно беа блиску до израмнување, но нашиот голман Виктор Василевски одлично реагираше во неколку наврати, а во нападот најдобро голгетерски расположени беа Дарин Омерагиќ со девет гола и Олег Јорданов кој со својот гол број седум за водство од 31-29 ја запечати победата на нашиот тим.