Вести

Првенството го почнуваме на гости кај Прилеп

-->

Во согласност со извлечените броеви на ждрепката со која беа одредени групите во суперлигашката конкуренција, беше изработен и планот за натпреварување за следната сезона. 
Предвидено е првенството да започне на 3-4 септември, а првиот дел од шампионатот да заврши на 17-18 декември. Во тој период ќе се одиграат 14 кола, по што екипите ќе бидат поделени во групи за плејоф и за плејаут.

РК Алкалоид својот прв суперлигашки натпревар ќе го игра на гостински терен кај екипата на РК Прилеп. Нашиот клуб ќе гостува и во второто коло, кај МРК Куманово, а првиот меч на домашен терен ќе го игра во третото коло на 17-18 септември. Гостин ќе ни биде екипата на РК Охрид. 

 

КОМПЛЕТЕН РАСПОРЕД НА ПРВИОТ ДЕЛ НА СЕЗОНАТА – ГРУПА „А“