Вести

РК Алкалоид ја комплетираше втората фаза од подготовките

-->

РК Алкалоид ја заврши и втората фаза од подготовките за суперлигашкиот плејоф во која екипата осум дена се подготвуваше во спортскиот центар во Стара Пазова. Во тој период покрај тренинзите одигра и три контролни натпревари.
РК Алкалоид одигра два меча со хрватскиот вицешампион Нексе на кои запиша победа (29:27) и минимален пораз (29:30). На денот на заминувањето за Скопје одигра уште еден меч, против екипата на Југовиќ на кој поголема шанса добија условно кажано „резервистите“. Таа средба заврши без победник (35:35).
РК Алкалоид потоа се врати во Скопје и во својата сала ќе се подготвува до стартот на суперлигашкиот Плејоф кој е предвиден викендов.
Во првото плејоф коло, РК Алкалоид на гостински терен ќе игра со екипата на РК Тинекс Пролет 62.