Вести

РК Алкалоид ја почна последната фаза од подготовките за Плејоф

-->

Ракометарите на РК Алкалоид се вратија на клупските обврски и тимот ја почна финалната фаза од подготовките пред настапот во суперлигашкиот Плејоф.
Екипата се комплетираше откако на тренинзите се приклучија седумте ракометари кои настапуваа на Европското првенство во Германија и во полн состав со нова енергија тренираше во „Автокоманда“.

РК Алкалоид во последната фаза од подготовките ќе тренира и ќе игра контролни натпревари во познатата спортска база во Стара Пазова. Спортскиот центар е еден од најмодерните на овие простори и ги има сите потребни услови за подготовка.

За време на осумдневниот престој, РК Алкалоид ќе одигра најмалку три контролни натпревари. Во среда и четврток се закажани дуели со вицепрвакот на Хрватска, екипата на Нексе од Нашице. Во сабота, ќе одигра уште еден контролен меч, по што ќе ја заврши и таа етапа од подготвителниот период и екипата ќе се врати во Скопје.