Вести

РК АЛКАЛОИД БЕЗ БОДОВИ ВО ГРАДСКОТО ДЕРБИ

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961 23-27 (8-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 900. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Камер Металари
РК АЛКАЛОИД: Џонов, Петров 1, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 8, Карасманакис, Стојковиќ, Митев 4, Ѓоргиев 2, Галевски 1, Велковски, Омерагиќ, Трајкоски 1, Бинго 3, Савревски 3, Димовски
Седмерци: 7/7 Исклучувања: 6м.

РК Вардар 1961: Богдановски, Аларов 1, Георгиевски 3, Карапалевски, Томовски, Јасихура 4, Родригез 2, Лазаревски 4, Гојковиќ, Срдановиќ 7, Николиќ 4, Ѓукиќ 2, Стојановски, Ќосевски, Мишевски, Гогов
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 10м.

РК Алкалоид не успеа да освои бодови во дербито на колото против градскиот ривал Вардар 1961 (23-27) во рамки на плејофот од Суперлигата. Нашиот тим заостануваше од стартот, а ривалот мудро ја чуваше предноста во текот на целата средба. Мечот во салата „Автокоманда“ беше во егал до резултат 6-7, а потоа Вардар ја презеде играта. Ривалот влезе во серија, ги казни сите промашувања на нашиот тим во нападите и така се одлепи на 6-12.

До крајот на првото полувреме гостинот дојде до предност и од осум гола (8-16), а во вториот дел иако нашиот тим се обидуваше да фати приклучок не успеа во тоа и така втор меч по ред остана без бодови во разигрувањето за еврокуповите и домашната титула. Најдобар стрелец во нашиот тим беше Мартин Серафимов со осум гола, пред Марко Митев со четири реализации.

За РК Алкалоид сега следи пауза поради ЕХФ-неделата, а на обврските тимот се враќа на крајот на месец март кога се оди на гостување кај РК Бутел Скопје.