Вести

РК АЛКАЛОИД ДОМАЌИН НА ГРУПАТА 2 ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

-->

РК Алкалоид ќе биде домаќин на дуелите од Групата 2 во Купот на Македонија, натпреварување кое е закажано на програмата пред крајот на месец март.

Ждрепката ги смести РК Алкалоид, РК Бутел Скопје, РК Вардар Неготино и РК Струга во иста група, а во полуфиналето согласно Бергеровиот систем нашиот тим вкрстува со РК Вардар Неготино. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат РК Бутел Скопје и РК Струга.

Натпреварите од Групата 2 ќе на 23 и24 март. Сите мечеви ќе се играат во салата „Автокоманда“. РК Алкалоид првиот натпревар ќе го игра против екипата на РК Вардар Неготино во сабота (23.03.2024) со почеток од 18:00 часот.

Финалето е закажано за недела, исто така со почеток од 18:00 часот. Доколку обезбеди пласман, РК Алкалоид ќе игра со победникот од натпреварот меѓу РК Бутел Скопје и РК Струга.