Вести

РК Алкалоид е пионерски шампион на Македонија!

-->

Втор пехар од младинските шампионати доаѓа во витрините на нашиот клуб сезонава. РК Алкалоид е новиот шампион во пионерска конкуренција.
Денеска во Охрид на Фајналфор турнирот, нашиот најмлад тим го совлада РК Аеродром во полуфиналето со 26-11, а потоа во финалето беше подобар и од екипата на ГРК Охрид и со победа од 22-19 го освои првото место и титулата државен првак.


По крајот на Ф4-турнирот, во идеалниот тим од нашиот тим се најдоа Ѓорѓи Николовски (голман), Давид Костовски (десен бек) и Бобан Поповски (десно крило).
За МВП на турнирот е прогласен Бобан Поповски.