РК Алкалоид со три победи до охридското финале

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ЛОВЌЕН 34-30 (18-15)
Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Ацо Николовски.

РК Алкалоид: Кизиќ (3 одбрани), Трајковски (6 одбрани), Џонов 5, Петров, М. Младеновиќ 2, Серафимов 6, Карасманакис 3, Стојановиќ , Митев 3, Ѓорѓиев 1, Велковски 1, Симоноски 3, Иваноски, Бинго 4, Петковски 5, Силва 1
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 8 мин.

РК Ловќен: Вујовиќ (3 одбрани), Ѓурковиќ , Станојевиќ 5, Перишиќ 2, Пајовиќ 6, Лаличиќ, Радојчиќ 4, Чировиќ, Радовиќ 2, Бориловиќ 1, Божовиќ,, Петричевиќ, Вуковиќ, Брновиќ 6, Рачковиќ 4.
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид со веќе заверен пласман во финалето на третиот меморијален турнир „Крсте Андоновски“ се сретна со црногорскиот шампион РК Ловќен, на последниот ден од групната фаза.
Ова беше првата пресметка меѓу РК Алкалоид и РК Ловќен воопшто, а заврши со победа на нашиот тим од 34:30 (18:15).

Ослободени од резултатскиот пристисок, двата тима одиграа натпревар што беше повеќе напаѓачки настроен, со поголема минутажа за играчите што вообичаено минуваат помалку време на теренот.

РК Алкалоид водеше во текот на целиот натпревар, а Ловќен во второто полувреме успеа за момент да се доближи на минимална негатива (19-20, 20-21). По ова следеше пофокусирана игра на РК Алкалоид, мини серија од 4:1, водство од 25-21 потоа мирна завршница на натпреварот.