Вести

РК Мулти Есенс ја продолжи низата победи

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД 47:24 (24:11)


Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Марко Огњановски и Дамјан Савиќ. Контролор: Владимир Саздовски


РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 3, Грујевски 3, Димитриевски 3, Д. Узунчев 11, Тричковски 2, Омерагиќ 3, Младеновски 2, Т. Узунчев 6, Карасманакис 6, Ниновски, Костовски 8, Георгеивски, Трајчев, Иванов
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин.


РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД: Велковски, А. Ристевски 4, Вељановски, Миланов, П. Ристевски 7, Иванов 3, Пранговски, Славков, Дамески 4, Ѓошевски, Иванчевски, Славевски 4, Заров, Кузмановски 1, Мазнев 1
Седмерци: 3/6 Исклучувања: 14 мин.

РК Мулти Есенс денеска го подобри својот рекорд кој по дуелот со екипата на РК Бисинов Фруит Ленд во Велес, изнесува 14 победи од 14 првенствени натпревари.

Натпреварот со велешката екипа се играше во салата „Гемиџии“, а нашиот тим имаше резултатска предност уште од почетокот на натпреварот. Домашниот состав во првата фаза од натпреварот успеваше да парира и резултатот иако контролиран од РК Мулти Есенс не беше висок.


Нашиот тим водеше 11-9 кога ја почна серијата која комплетно го смени текот на натпреварот. РК Мулти Есенс направи серија од 13-2 до крајот на првиот дел и на пауза се замина со резултат 24-11.

Во второто полувреме беше продолжена доминацијата, разликата растеше постојано за конечно средбата да заврши со победа од 47:24 и нови три бода со кои РК Мулти Есенс сега има на салдо вкупно 42 бода. На две кола до крајот, РК Мулти Есенс веќе има обезбедено пласман во плејоф-разигрувањето за пласман во Суперлигата.