Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС БЕЗ БОДОВИ ОД ДУЕЛОТ ДУЕЛОТ СО ГОЛДЕН АРТ

-->

РК ГОЛДЕН АРТ – РК МУЛТИ ЕСЕНС 30-21 (15-10)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Душко Камишевски
РК ГОЛДЕН АРТ: Даскаловски, Трајковски 4, Ончев 1, Глигоров, Даев 4, Стаменковиќ, Шилегов 5, Јанковски 5, Гошевски 4, Стојаноски, Миланов, Лешникоски, Милошески 5, Дрпљанин, Бардакоски, Гајиќ 1
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 6 мин.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, ДИмевски, Костовски, Илиески 5, Петковски, Д. узунчев, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 2, Василевски, Тодески, Т. Узунчев, Димовски 1, Трајковски, Јорданов 5, Карасманакис 5
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 4 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс не успеа да му се реваншира на тимот на РК Голден Арт. Нашите млади ракометари попладнево се вратија без бодови од „Јане Сандански“ каде што се сретнаа со новиот скопски ривал.
Средбата заврши со резултат 30-21, а РК Мулти Есенс беше резултатски рамноправен во поголемиот дел од првото полувреме, но од резултат 9-8, домашните направија серија од 6-2 за водство од 15-10 на полувреме.
Во вториот дел се играше по слично сценарио, а на крајот домашните запишаа победа од 30-21 и ги освоија бодовите.