Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС БЕЗ БОДОВИ ОД ГОСТУВАЊЕТО КАЈ РК ПРОЛЕТ 62

-->

РК ПРОЛЕТ 62 – РК МУЛТИ ЕСЕНС 32-27 (17-10)

Сала: „Македонско сонце“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Контролор: Марјан Начевски
РК ПРОЛЕТ 62: Петковски, Николовски 1, Тотиќ 1, Пецаковски, Василевски 5, Кочаров, Додевски 4, Димов 3, Андоноски 2, Мајнов, Димковски 2, Стојановски 3, Михаљевиќ, Палевски 6, Спасовски, Арсеновски 5
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 14 мин.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 1, Костовски, Илиески 9, Петковски, Д. Узунчев 2, Петрески, Трајчев, Трајковски, Ѓоргиевски, Василевски, Тодески 1, Димовски, Трајковски, Јорданов 12, Карасманакис 2
Седмерци: 7/7 Исклучувања: 10 мин.

Нашиот млад состав, РК Мулти Есенс, имаше неуспешна акција за освојување на бодовите од дуелот со Т. Пролет 62 на гостински терен.
РК Мулти Есенс беше подобар од Т. Пролет во текот на подготовките, на турнирот во Прилеп, но вечерва домашниот состав имаше подобро отворање на натпреварот, поведе со 5-2, 8-3… и рано стигна до предност која го одреди текот на натпреварот. На полувреме беше 17-10 за домашниот состав.
Во вториот дел, домашниот состав рутински ја одржа предноста и ги освои бодовите.
Шансата за освојување на бодови, РК Мулти Есенс ќе се обиде да ја реализира во следното коло, кога во „Автокоманда“ на гости ќе дојде екипата на РК Прилеп.