Вести

РК Мулти Есенс е нов младински првак на Македонија!

-->

Екипата на РК Мулти Есенс го подигна шампионскиот пехар и беше промовирана во нов првак во младинска конкуренција. Во шампионатот кој се играше двокружно, а учестуваа вкупно 13 екипи од генерацијата 2004 и помлади, на едно коло до крајот од 23 одиграни натпревари екипата на РК Мулти Есенс има 23 победи и математички уште пред две кола стана недостижна за второпласираниот РК Пролет 62.


Вечерва во „Автокоманда“ гостуваше екипата на Е. Пелистер 2 која не можеше да го прекине победничкиот низ на нашиот младински тим, кој со убедлива победа од 45-35 се прости од своите, домашни фанови, а точка на шампионатот ќе стави во петок на гостувањето кај ГРК Охрид.

Тековната сезона е најуспешната за младинските екипи што се под закрила на Алкалоид. Викендов во Охрид, пионерскиот тим на РК Алкалоид триумфираше на Фајналфор турнирот и стана нов пионерски шампион на Македонија.
Не е комплетирано уште кадетското првенство, а таму РК Алкалоид има обезбедено учество на Ф4, додека екипата на РК Мулти Есенс ќе игра бараж меч за пласман на завршниот турнир.