Вести

РК Мулти Есенс ги остави бодовите во „Јане Сандански“

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ВАРДАР 1961 23-40 (11-20)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски. Контролор: Камер Металари
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 5, Костовски 1, Илиески, Т. Узунчев, Петрески, Трајчев, Трајковски, Василевски, Тодески, Д. Узунчев 3, Димовски, Јорданов 6, Карасманакис 8
Седмерци: 1/3 Исклучувања: 4 мин.
РК ВАРДАР 1961: Томовски, Јагуриновски 6, Аларов 1, Георгиевски 3, Карапалески 4, Ансер 2, Лазаревски 7, Срдановиќ 4, Николиќ 5, Петриќ 3, Ѓукиќ 2, Атанасовски, Стојановски 1, Ќосевски, Мишевски 2, Гогов
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 4 мин.

Во возвратниот меч со разменети домаќинства, РК Мулти Есенс вечерва во улога на „домаќин“ беше во салата „Јане Сандански“ на натпреварот со екипата на РК Вардар.
Вардар 1961 беше голем фаворит пред натпреварот и ја оправда улогата и на теренот па ги освои трите бода со победа од 40-23.


РК Мулти Есенс брзо влезе во позиција да брка негатива на оваа средба откако противникот поведе со 4-1, 6-2. Следеше период на порамноправна игра, но разликата иако побавно, постојано се зголемуваше и на крајот на првиот дел резултатот беше 11-20.
Во второто полувреме се играше со сличен ритам до конечниот резултат од 40-23.
Валентин Карасманакис со осум и Олег Јорданов со шест погодоци беа најефикасните играчи во нашиот тим вечерва.