Вести

РК Мулти Есенс пропушти шанса да освои бодови во Прилеп

-->

РК ПРИЛЕП – РК МУЛТИ ЕСЕНС 34-31 (16-19)
Сала: „Р.Р. Ричко“ во Прилеп. Судии: Благојче Тодоровски и Димитар Митревски. Делегат: Илија Цветкоски
РК ПРИЛЕП: Ацевски, Кастратовиќ 7, Рајатовски 7, Бикоски 4, Ангелески, Велески 1, Бурчески 1, Цветаноски 4, Шабановиќ 6, Трајкоски, Трајчевски, Квастек 4
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 8 мин,
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 8, Костовски 1, Илиески 7, Д. Узунчев 1, Трајчев, Василевски, Тодески, Т. Узунчев, Димовски 7, Јорданов 3, Карасманакис 4
Седмерци: 6/6 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс одигра меч во Прилеп што ги имаше сите елементи на дерби. Бодовите останаа за домашниот состав кој запиша победа од 34-31, иако нашиот тим имаше реална шанса резултатски да помине подобро.
РК Мулти Есен водеше со три гола разлика на полувреме, на пет минути до крајот беше нерешено, но невнимание во одбраната, две грешки во реализацијата во периодот кога се кршеше резултатот го однесоа натпреварот во поинаков правец.

Нашиот тим во првиот дел имаше контрола и водеше со три гола разлика, а на одмор се замина со резултат 19-16. Но, предолг беше периодот без постигнат гол во второто полувреме, а домашните успеаја да направат серија и да поведат со 24-21. Во последните 10 минути, нашиот тим успеа да израмни (26-26), потоа уште во неколку наврати израмнуваше пред средбата да добие тек што им одговараше на домашните.