Вести

Лазаров и Митев: Учиме од вакви силни средби

Нашиот РК Алкалоид ги заврши гостинските натпревари во Европската лига на ЕХФ во натпревар со РК Војводина во Нови Сад (29-34). По средбата во салата „Слана Бара“, тренерот Кирил Лазаров направи осврт и ја коментира средбата со српскиот шампион.

„Видовме еден борбен натпревар од страна на двете екипи. Војводина е искусен и квалитетен состав, тоа го докажа на овој меч. Секогаш воведуваат нешто ново во играта, имаат квалитетни играчи и тешко е да се игра против ваков тим, посебно кога имаш млад состав како што е нашиот. Ние учиме од сите овие натпревари и собираме искуство“, изјави Лазаров.

Во име на екипата говореше и Марко Митев.

„Ова беше одличен натпревар за двете екипи. Ние ги пропуштивме нашите шанси на овој меч, меѓутоа игравме против силен и квалитетен противник и од вакви натпревари и екипи можеме само да научиме и да собереме искуство. Мора да се подобриме, да бидеме посконцентрирани, ако сакаме во иднина да имаме резултати и против поискусни екипи од нас“, изјави Митев.

РК Алкалоид за крај на групната фаза во дебитантската сезона во Европската лига на ЕХФ го чека домашен натпревар против шпанска Логроњо Ла Риоха, против која на гости го освоивме првиот европски бод.

Вести

РК Алкалоид без бодови во Нови Сад

РК ВОЈВОДИНА – РК АЛКАЛОИД 34-29 (16-11)
Сала: „Слана бара“ во Нови Сад. Судии: Емил Агакиши и Ернест Агакиши од Азербејџан. Делегат: Емир Бешлија од Ц. Гора
РК ВОЈВОДИНА: Лучин, Трнавац (18 одб), Шијан 1, Воркапиќ 7, Вуковљак, Азиз 9, Ратковиќ, Миленковиќ, Сунајко 1, Пушица, Раѓеновиќ 1, Пешиќ, Томиќ, Роган 2, Голубовиќ 6, Пуховски 7
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски (8 одб), Галевски (2 одб), Џонов 3, Маркоски 1, Младеновиќ, Серафимов 8, Стојчевиќ, Стојковиќ 5, М. Митев 6, Ѓоргиев 1, Велковски, Омерагиќ, Бинго 1, Кофилоски, Д. Митев, Савревски 4
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 2 мин.

РК Алкалоид го одигра последниот меч на гостински терен во EHF Европската лига. Нашиот тим во рамките на петтото коло гостуваше во Нови Сад, кај првакот на Србија, екипата на РК Војводина.
Бодовите ги освои домашната екипа (34-29) и со тоа обезбеди пласман во Главната рунда на натпревари. РК Алкалоид, пак, има уште еден меч пред да ја заврши својата прва европска сезона. Во следното коло, на петти декември во Скопје ќе гостува екипата на Ла Риоха Логроњо од Шпанија.

Вечерва во Нови Сад, екипата на РК Војводина беше поснаодливиот противник. Поведоа домашните со 6-3 во деветтата минута користејќи неколку промашувања и две технички грешки на нашиот тим.

РК Алкалоид имаше два обида да стигне на минимална негатива во овој период од мечот и успеа во 15 минута да намали на 6-7. Имавме веднаш потоа и напад за израмнување, но успеа да одбрани противничкиот голман, по што се наруши нашиот напаѓачки ритам и српскиот тим одново да дојде во покомотна позиција (11-7). До крајот на првиот дел РК Алкалоид имаше неколку шанси да ја заврши оваа делница со помала негатива, но одново не реазлизиравме од изградени ситуации и РК Војводина по првиот дел имаше предност од 16-11.

Во второто полувреме Алкалоид бркаше негатива, но Војводина мудро ја држеше предноста. По десет минути игра беше 25-20, потоа и 27-22, позитива на српскиот тим која беше недостижна во последните минути од мечот за нашата екипа затоа што во еден момент стана и 31-24.

Вести

РК Мулти Есенс пропушти шанса да освои бодови во Прилеп

РК ПРИЛЕП – РК МУЛТИ ЕСЕНС 34-31 (16-19)
Сала: „Р.Р. Ричко“ во Прилеп. Судии: Благојче Тодоровски и Димитар Митревски. Делегат: Илија Цветкоски
РК ПРИЛЕП: Ацевски, Кастратовиќ 7, Рајатовски 7, Бикоски 4, Ангелески, Велески 1, Бурчески 1, Цветаноски 4, Шабановиќ 6, Трајкоски, Трајчевски, Квастек 4
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 8 мин,
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 8, Костовски 1, Илиески 7, Д. Узунчев 1, Трајчев, Василевски, Тодески, Т. Узунчев, Димовски 7, Јорданов 3, Карасманакис 4
Седмерци: 6/6 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс одигра меч во Прилеп што ги имаше сите елементи на дерби. Бодовите останаа за домашниот состав кој запиша победа од 34-31, иако нашиот тим имаше реална шанса резултатски да помине подобро.
РК Мулти Есен водеше со три гола разлика на полувреме, на пет минути до крајот беше нерешено, но невнимание во одбраната, две грешки во реализацијата во периодот кога се кршеше резултатот го однесоа натпреварот во поинаков правец.

Нашиот тим во првиот дел имаше контрола и водеше со три гола разлика, а на одмор се замина со резултат 19-16. Но, предолг беше периодот без постигнат гол во второто полувреме, а домашните успеаја да направат серија и да поведат со 24-21. Во последните 10 минути, нашиот тим успеа да израмни (26-26), потоа уште во неколку наврати израмнуваше пред средбата да добие тек што им одговараше на домашните.

Вести

Продолжи победничката низа на РК Алкалоид

РК СТРУГА – РК АЛКАЛОИД 17-29 (8-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Контролор: Драган Начевски
РК СТРУГА: Тутенкоски, Мулиќ 2, Савески 1, Младеновски 3, Ѓорѓиески, Кленкоски, Симоноски 1, Матески, Велјаноски 1, Ф. Мечкароски 1, Костоски, Маркоски 3, Бошњак 5, С. Мечкароски, Гускароски, Рикановиќ
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 6 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 4, Младеновиќ 4, Серафимов 3, Стојчевиќ 3, Стојковиќ 2, Ѓоргиев 2, Велковски, Омерагиќ, Бинго, Кофилоски 1, Д. Митев 3, Савревски 4
Седмерци: 0/1 Исклучувања: 8 мин.


РК Алкалоид вечерва ја оправда фаворитската улога и ја совлада екипата на Струга во првенствениот меч од Суперлигата.
Ова беше 12 победа од 12 одиграни натпревари во оваа фаза од шампионатот. До крајот, остануваат само уште две кола, по што екипите ќе бидат поделени во Плејоф и Плејаут шампионатите.

Денеска покрај повредениот Александар Петковски, беше поштеден и Марко Митев кој е сѐ уште ровит. Екипата на Струга беше рамноправен противник во првиот дел од полувремето, но РК Алкалоид влезе во подобар ритам, направи серија од 5-0 и водството од 9-7 го претвори во решавачка предност од седум гола (14-7).


На крајот на првиот дел резултатот беше 15-8, а немаше поголеми резултатски промени и во второто полувреме. Во овој дел од мечот, РК Алкалоид поведе со 20-11, малку подоцна имаше и за прв пат двоцифрена предност (24-14). До крајот на натпреварот, нашиот тим рутински ја одржуваше дистанцата и ги запиша планираните три бода.

Следниот предизвик на нашиот тим ќе биде европски. Во вторник, во рамките на петтото коло од EHF Европската лига, РК Алкалоид ќе му гостува на тимот на РК Војводина.

Вести

РК Војводина е новиот гостински предизвик на РК Алкалоид

Се ближи и крајот на првата европска сезона на РК Алкалоид во која нашиот клуб е македонскиот претставник во групната фаза на EHF Европската лига.
Пред РК Алкалоид има само уште два европски предизвика. Во вторник во Нови Сад, нашиот тим ќе се сретне со екипата на РК Војводина, а седум дена подоцна на затворањето на групната фаза и воопшто на есенскиот дел од европската клупска сезона, во Скопје ќе играме против шпанскиот тим Логроњо Ла Риоха.

Последното европско гостување на РК Алкалоид е во Србија. Нови Сад и нивната позната „Слана бара“ ќе го пречекаат нашиот тим.
Улогата на фаворит, но и резултатскиот притисок се на страната на домашниот клуб. Војводина мора да освои минимум бод од дуелот со РК Алкалоид за да го верификува пласманот во групната фаза. Во спротивно, разврската ќе биде префрлена во последното коло.

Нашиот тим, пак, нема резултатски притисок, освен тој што го носи реномето на клубот и желбата да се направи подобра промоција пред новосадската и генерално пред целата ракометна публика. Тоа е убав предуслов да се одигра послободно и да се остави посилен впечаток. Секој евентуален резултатски успех било тоа да е освоен бод или победа, ќе биде голем плус за зголемување на самодовербата и уште еден елемент плус вграден во системот што трпеливо и макотрпно се гради во „Автокоманда“.

Натпреварот ќе се игра во вторник со почеток од 18:45 часот, а директно ќе биде пренесуван на МТВ-3 и на ТВ Арена Спорт.

Вести

Митев: Добиваме искуство, ќе бидеме похрабри и подобри

РК Алкалоид го одигра и четвртиот меч од EHF Европската лига. Гостувавме кај првиот фаворит во групата данскиот Бјерингбро – Силкеборг, а иако рековалесцент, нашиот централен бек Марко Митев одигра одлична партија и беше најдобриот стрелец со девет погодоци од девет шутеви.

„Овој натпревар за мене, а верувам и за сите мои соиграчи е од огромно значење за тоа што нѐ чека понатаму. Сметам дека иако не го добивме овој натпревар, добивме многу на искуство и сметам дека понатаму ќе бидеме и подобри и сѐ похрабро ќе влегуваме на вакви големи и значајни натпревари.
Секоја чест за противничката екипа. И на возвратниот меч се покажа и докажа дека искуството на европската сцена значи многу, а играчите на Силкеборг го имаат многу повеќе од нас.
Овие натпревари ги гледам како можност за мене и моите соиграчи да напредуваме, да го градиме и усовршуваме нашиот стил на игра“, изјави Марко Митев.