Вести

РК Алкалоид триумфираше на дербито во Кавадарци

ГРК ТИКВЕШ – РК АЛКАЛОИД 23-28 (14-13)
Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Гледачи: 1000 Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Драган Начевски

ГРК ТИКВЕШ: Гемаљевиќ, Анастасовски 2, Мијатовиќ 2, Темелковски 1, Велков, Соколов, Стефановиќ 1, Гачевиќ 2, Лазов, Манасков 8, Шулески, Коцев 1, Симиќ 2, Мајиќ, Даневски, Обина 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски 1, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 1, Карасманакис 2, Стојковиќ 5, М. Митев 7, Ѓоргиев 2, Велковски 3, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 4, Савревски, Димовски
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид со три бода се враќа од дербито во Кавадарци, дуел што имаше круцијално значење во битката за излез на европската сцена следната сезона.
Натпреварот во Кавадарци тргна во знакот на РК Алкалоид. Нашата екипа постигна четири гола во серија, но не ги искористи стартните добри минути и трите одбрани на Трајкоски, па на Тиквеш му дозволи да израмни (6-6). Со нова серија од три гола, нашиот тим замина на 6-9, потоа беше и 9-12, па Тиквеш со серија од 5-1 на паузата го сврти резултатот во своја корист (14-13).


Вториот дел беше вистинска игра на нерви и двата тима се надигруваа. Водството од еден гол претежно го имаше Алкалоид, а на влезот во 40. минута се поведе и со 21-23. Тоа беше знак за тајм-аут на ривалот.
Но потоа следеше период на добра игра на нашиот тим, поведовме со 25-21 и 26-22 и ги згаснавме надежите на домашниот тим за пресврт.

Вести

РК Мулти Есенс без бодови од Неготино

РК ВАРДАР НЕГОТИНО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 32-26 (16-13)
Сала: „Кирил и Методиј„ во Неготино. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Марјан Начевски
РК ВАРДАР НЕГОТИНО: Ацев, Мицев, Кузев, Орешков 1, Бугариновиќ 12, Митевски 3, Ѓорѓев, Петров 2, Адамовиќ 9, Митиќ 2, Пеовски, Јовановски, М. Јовановски, Трајанов 3
Седмерци: 2/2 Исклучувња: 4 мин.
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 5, Костовски 2, Илиески 4, Насевски, Д. Узунчев 7, Петрески, Трајчев, Трајковски, Иваноски 3, С. Јорданов, Тодески, Т. Узунчев 3, Стојчевиќ 2, Каракалашев
Седмерци: 3/6 Исклучувања: 4мин.

РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови на гостувањето во Неготино, во рамките на деветтото коло од суперлигашкиот Плејаут.
Домашниот Вардар Неготино подобро го отвори натпреварот и воден од Петар Бугариновиќ поведе со 6-2, а потоа благодарение на поголемото искуство, успеваше да го одржи ова водство со мамли осцилации до крајот на првото полувреме кое, пак, заврши со резултат 16-13 за неготинскиот состав.
Гол за гол се играше во второто полувреме во кое на почетокот Мулти Есенс намали еден гол од негативата, но не успеа да направи поголем пресврт, напротив, направи и теххнички грешки и промаши шутеви, па Вардар Неготино пред 50 минута се врати на плус четири (23-19).
Во 55 минута при водство од 26-23 Мулти Есенс промаши пенал, а со тоа замина и последната шанса за да се направи пресврт, Вардар по ова поведе и со 28-23 и го реши победникот.

Вести

БЕЗ БОДОВИ ВО ДЕРБИТО НА КОЛОТО

РК АЛКАЛОИД – РК Е. ПЕЛИСТЕР 25-35 (12-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 1000. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Марјан Начевски.

РК АЛКАЛОИД: Галевски 1, Трајкоски, Џонов 3, Петров 1, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Карасманакис 2, М. Митев 1, Ѓоргиев, Велковски 4, Бинго, Кофиловски, Д. Митев 6, Савревски, Димовски
Седмерци: 6/7 . Исклучувања: 6 мин.

РК Е. ПЕЛИСТЕР: Лесјак, Гедбане, Манасков 3, Цехте 12, Кузманоски, Тајник 3, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 6, Кузмановски 4, Петровиќ, Пе. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев, Пешевски 4, Па. Атанасијевиќ
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид добро тргна пред домашната публика и му парираше на противникот. Се играше гол за гол во воведните петнаесетина минути, а играта беше брза и ефикасна и на двете страни. Беше изедначено до 7-7, а потоа неколку промашувања на нашиот тим дозволија ривалот од Битола да се одлепи на 7-11 со четири гола во серија.

Таа позитива од четири гола Пелистер ја задржа и до полувремето (12-16), а на стартот на второто полувреме РК Алкалоид делуваше поразиграно, се врати од шокот и се доближи на негатива од два гола (17-19). Сепак, една погодена статива и одбрана на противничкиот голман Лесјак на гостинот му донесоа од 18-20, враќање на плусот од претходно – 18-22.

Во последните петнаесет минути од мечот, ривалот од Битола ја одбрани предноста во „Автокоманда“ и ги освои бодовите и покрај напорите на нашиот тим да се влезе пак во егал во натпреварот. Во следното коло РК Алкалоид го чека нов домашен натпревар, овој пат против РК Пролет 62.

Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ЗА ЕДЕН ГОЛ ПОКРАТОК ВО КУМАНОВО

МРК КУМАНОВО – РК МУЛТИ ЕСЕНС 29-28 (14-12)
Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Гледачи: 200. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Душко Камишевски.

МРК КУМАНОВО: Димитријевски, Кимевски, Радојиќиќ 2, Димитров 1, Костов 10, Цветковски, Бошковски, Тасевски, Миладиновски 1, Благојевиќ 2, Гамзардија 4, Радичевиќ 2, Симоноски 1, Атанасовски 5, Михајловски, Стевовиќ 1.
Седмерци: 6/6. Исклучувања: 6 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Трајковски, Димевски 4, Костовски 4, Илиевски 2, Насевски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев 1, Иваноски 5, Тодески, Узунчев 1, Јорданов 4, Стојчевиќ 2, Каракалашев.
Седмерци: 3/3. Исклучувања: 10 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс во рамки на седмото коло од плејаутот во Суперлигата гостуваше кај МРК Куманово и натпреварот заврши со триумф на домашната екипа со 29-28 (14-12).

Мечот во Куманово беше изедначен во првото полувреме. Двете екипи беа во егал, а во неколку наврати нашиот тим имаше плус од еден гол. Првпат еден колектив се одлепи на два гола пред финишот на првиот дел, кога МРК Куманово од 12-12 постигна два гола во серија, а РК Мулти Есенс остана три минути без постигнат погодок, за 14-12 на паузата.

По петнаесет минути игра од вториот дел, МРК Куманово имаше и 21-16, што беше највисок плус на натпреварот. Сепак, нашиот тим не се предаде во ниту еден момент, со храбра и фокусирана игра израмни на 22-22 и се влезе во неизвесна завршница која на крајот му припадна на домаќинот за еден гол (29-28).

Во следното коло од македонскиот шампионат нашиот тим ќе му биде домаќин на РК Голден Арт.

Вести

РК АЛКАЛОИД СЛАВЕНИЧКИ МИНА НИЗ БУТЕЛ

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД 20-23 (12-12)
Сала: „Антон Димитров“ во Скопје. Гледачи: 200. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Контролор: Драган Начевски.

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Блажески, Субашевски 3, Андревски, Пејковски 1, Стојановски 1, Ѓеоргиевски 2, Николов 9, Крстевски, Иваниќ, Стојаноски, Спасовски 2, Каевски, Јефтиќ 2, Василевски, Михајловиќ, Давитковски
Седмерци: 4/4. Исклучувања: 12 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски 1, Џонов, Петров, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов 5, Карасманакис 1, М. Митев 5, Ѓоргиев, Галевски, Велковски 4, Бинго 2, Кофилоски, Д. Митев 2, Савревски, Димовски 3.
Седмерци: 2/3. Исклучувања: 8 м.

Двете екипи беа изедначени во поголемиот дел во првото полувреме во кое се водеше голема битка на теренот. Повисоките водства беа во два наврати кога РК Алкалоид имаше плус од два гола, беше 4-6 и 6-8, меѓутоа РК Бутел Скопје влезе во серија и со четири гола во низа го сврти дуелот во своја корист (10-8). До паузата, нашиот тим се врати и израмни на 12-12.

Се играше гол за гол на стартот на вториот дел, а предноста од два гола ја вративме кога беше 14-16, па 15-17 на семафорот во Бутел. Во овие моменти, во периодот од 39. до 47. минута, Мартин Велковски постигна четири гола. Бутел имаше проблем во играта, затоа што црвен картон доби најдобриот стрелец Филип Николов.

На десет минути пред крајот нашата екипа имаше највисока дотогаш позитива од три гола (16-19), а откако противникот се обиде да се врати со груба игра и тактика „седум на шест“ и не успеа да ја пробие нашата зона, следеа три гола на Мартин Серафимов, за 18-22, предност која се задржа до финишот. Солиден на голот во клучните моменти беше и Благојче Трајкоски.

Во следната рунда од плејофот во Суперлигата, РК Алкалоид игра на домашен терен со Еурофарм Пелистер.

Вести

БЛЕСКАВО ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ, ГРАДСКИОТ ДУЕЛ ЗА РК МУЛТИ ЕСЕНС

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК СКОПЈЕ 2020 32-20 (12-12)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 100. Судии: Спаско Ќаев и Глигор Ќаев Делегат: Ацо Николовски

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Димевски 11, Костовски 3, Илиески 5, Насевски 1, Д. Узунчев 6, Петрески 1, Трајчев, Цветковски, Иваноски 3, Трајковски, Тодески, Т. Узунчев, 1 Јорданов, Стојчевиќ 1.
Седмерци: 2/2. Исклучувања: 12м.

РК СКОПЈЕ 2020: Стојкоски, Грујевски, Чакалиќ 2, Тркалевски 1, Јакимовски 1, Шокоски 7, Стојкоски, Фичорски 3, Пешкирски, Стојановски 2, Ристески 1, Павлов 2, Рангелов, Божиновски 1.
Седмерци: 1/2. Исклучувања: 6м.

Натпреварот во „Автокоманда“ во првиот дел мина во знакот на изедначеноста. Дури девет пати резултатот беше изедначен, а во два наврати нашиот тим имаше плус од два гола. Беше 5-3, 10-8, па 11-9, но до финишот на првиот дел гостите на РК Скопје 2020 успеаја да дојдат до 12-12. Одличен во првиот дел беше голманот Ѓорѓи Ерманоски кој фати осум топки.

На стартот на вториот дел Стефан Стојчевиќ доби црвен картон поради трето исклучување, но нашиот тим фати ритам. Од 13-14, ракометарите на Мулти Есенс дадоа пет гола во низа, за високи 18-14. Одлична беше одбраната, се украдоа три топки и три од петте гола беа дадени по пресечени топки. Скопје во понатамошниот дел од мечот продолжи да греши, нашиот тим го казни тоа, за комплетирање на серијата 12-1 во 48. минута и 25-15.

До крајот на натпреварот немаше дилеми кој ќе биде победникот на овој дуел во рамки на плеј-аутот од Суперлигата, а нашиот тренер Миле Бочкаровски им даде шанса на сите ракометари да влезат во игра. За РК Мулти Есенс ова беше четврта победа во вториот дел од сезоната. Во следната рунда нашиот тим гостува кај МРК Куманово.