Вести

Трета плејоф победа за РК Алкалоид

-->

РК СТРУГА – РК АЛКАЛОИД 22:32 (10:15)
Сала: „Тими“ во Струга. Судии: Даниело Божиновски и Виктор Начевски. Делегат: Цане Куртовиќ
РК СТРУГА: Тутенкоски, Тренчевски 6, Савески, Младеновски 5, Кленкоски, Јанкуловски 1, Клењоски, Симоноски, Велјаноски 2, Мечкароски 2, Костоски 2, Матески 1, Бошњак 3, Маркоски, Гускароски, Рикаковиќ
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 8 мин.

РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Џонов 5, Петров, Младеновиќ 1, Серафимов 3, Карасманакис 1, Стојковиќ 1, М. Митев, Ѓоргиев 2, Омерагиќ 1, Бинго, Кофилоски 5, Д. Митев 7, Савревски 3, Димовски 3
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја оправда фаворитската улога на гостински терен во Струга и ја запиша третата плејоф победа со која останува лидер на табелата со максимални 12 бода.
Вечерва во Струга нашиот тим славеше убедлива победа. Почетокот беше израмнет, домашните беа резултатски рамноправни до резултат 9:9, а потоа нашиот тим со серија од 6:1 стигна до водство од 15:10 на полувреме.


РК Алкалоид го задржа ритамот и во второто полувреме и водството постојано се зголемуваше. Прв пат двоцифрена разликата стана при резултат 15-25. Младиот Дамјан Митев на овој натпревар доби главна улога и ја одигра на ниво, со седум постигнати голови.