Вести

У20: Висока победа за РК Мулти Есенс на премиерниот меч

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – МРК КУМАНОВО   40-20 (19-8)

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Андреј Јорданов и Виктор Терзиевски. Делегат: Моника Ѓоргиевска

РК Мулти Есенс: Штаковски, Димитриевски 6, Тодоров 1, Д. Узунчев 3, Омерагиќ 4, Трајковски, Велков 2, Младеновски 1, Т. Узунчев 2, Проданов 2, Митев 4, Канг 2, Карасманакис 3, Ниновски 2, Иванов 2, Тричковски 6
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 4 мин.

Младинскиот состав на РК Мулти Есенс го совлада убедливо со 40-20 составот на МРК Куманово на својот прв одигран натпревар во шампионатот на Македонија. 
Со јасно изразена резултатска доминација (8-2, 11-4, 14-7) на надежите на РК Мулти Есенс се одигра овој натпревар на кој Димитриевски и Тричковски најдобро ги искористија своите голгетерски способности и беа топ стрелци со по шест постигнати гола. 
Ова беше меч од второто коло во младинскиот шампионат, во првото коло натпреварот меѓу РК Мулти Есенс и РК Јуниор Кисела Вода не се одигра и се очекува формалната одлука за службена победа на РК Мулти Есенс.