Убедлива победа на РК Мулти Есенс над РК Аеродром

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК АЕРОДРОМ  49-25 (19-12)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Дамјан Савиќ и Марко Огњановски. Делегат: Мотко Ѓоргиевски
РМ МУЛТИ ЕСЕНС: Г. Трајковски, Поповски 8, Ѓокески 4, Ангелевски 2, Насевски 4, Илиевски 1, Пецановски 3, Крстевски 2, Николовски 2, Стојков 12, Гурмешевиќ 3, Ј. Трајковски 4, Тевдовски 1, Петрески 2, Стојчевски 1
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 8 мин.
РК АЕРОДРОМ: Илиевски, Наков 1, Гулевски, Ниновски 5, Ќурчиев 4, Петроевски, КОстадиновски 1, Зафировски 3, Тодоровски, Илиевски, Симоновски 1, Панчевски 3, Ѓуриќ, Миленковски, Босилковски 3, Ристовски 4
Седмерци: 6/8 Исклучувања: 10 мин.

Екипата на РК Мулти Есенс ја запиша својата втора победа сезонава, извојувана над екипата на РК Аеродром, убедливо со 24 гола разлика (49-25).
Наспроти конечниот резултат, во првиот дел се играше изедначено долго време, до резултат 11-10. Потоа полека почна да доаѓа до израз подобрата подготвеност, а и квалитет на РК Мулти Есенс. Со серија од 8-2 до крајот на полувремето нашиот тим се одвои на 19-12 на полувреме.

Вториот дел беше сосема поинаква приказна. Резултатската неизвеснот компетно ја снема, а РК Мулти Есен доминираше. Сериите станаа подолги, резултатот постојано растеше овој дел од мечот РК Мулти Есенс го доби со 17 гола разлика. Конечни 49-25 и останува на првото место на табелата екипата на РК Мулти Есенс во исчекување да се комплетираат сите резултати од второто коло.
Во следното коло, РК Мулти Есенс ќе игра дерби натпревар на гостински терен во Битола против екипата на РК Еурофарм Пелистер 2.