Вести

11 победа по ред за РК Мулти Есенс

-->

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК МАКЕДОНИЈА Ѓ. П.   33-31 (20-10)


Сала:„Автокоманда“ во Скопје. Судии: Даниел Божиновски и Виктор Начевски. Контролор: Зоран Арсенов
РК Мулти Есенс: Штаковски, Д. Узунчев 8, Тручковски 2, Омерагиќ 1, Алексовски, Трајковски, Велков, Ерманоски, Младеновски 1, Т. Узунчев 3, Митев 5, Проданов 2, Канг 1, Карасманакис, Костовски 9, Георгиевски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 4 мин. 


РК Македонија Ѓ. Петров: Ѓероски, Нелоски 1, Ангеловски 3, Ролевски 7, Ѓорѓевски 5, Ѓиноски 6, Шумоски, Јаневски, Нацев 1, Трифуновски, Огњановски, Димовски 5, Стојановски 3, Марковски, Трајановски
Седмерци: 2/3 мин Исклучувања: 8 мин.

РК Мулти Есенс ја продолжи доминацијата во Првата лига со остварувањето на 11 победа од исто толку одиграни натпревари. 
Вечерва РК Мулти Есенс славеше победа на домашен терен над екипата на Македонија Ѓ. Петров од 33-31. 


Овој натпревар беше решен во првото полувреме во кое екипата на РК Мулти Есенс направи резултатска разлика од 10 гола (20-10). 
Во вториот дел оваа разлика беше рутински одражана, а гостинскиот состав во самиот финиш со неколку гола по ред успеа да ја намали разликата на само два гола. 
Михајло Костовски со девет гола и Димитар Узунчев со осум погодоци беа најефикасните играчи во победничкиот состав.