Вести

Целта исполнета на три кола до крајот

-->

РК Алкалоид денеска гостуваше во Гостивар и со победа од 46 : 21 (22 : 11) над екипата на РК Јехона стигна до предност што е недостижна до крајот на првенството пред второпласираниот тим.

Нашиот тим немаше проблеми во битката за трите бода кај гостиварскиот состав. Двоцифрена предност обезбедивме уште во првото полувреме, во вториот дел ја удвоивме разликата и средбата ја завршивме со 25 гола разлика.

На три кола до крајот нашиот тим има девет бода предност и подобар меѓусебен ефект во однос на РК Голден Арт, кој е на второто место, со што го обезбедивме првото место во шампионатот, па следната сезона ќе бидеме промовирани во Суперлигата како најдобро пласиран тим од Првата лига.

 
Нашата следна цел е првенството да го завршиме без пораз. Во следното коло во Салата „Автокоманда“, на домашен терен, ќе играме против екипата на РК Работнички.