Вести

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА РК АЛКАЛОИД

-->

РК АЕРОДРОМ – РК АЛКАЛОИД 30-44 (16-21)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Глигор Ќаев и Спаско Ќаев. Контролор: Зоран Кимовски
РК АЕРОДРОМ: Богдановски, Пајкоски 2, Мелоски 1, Митревски 2, Костов 7, Олтовски, Стојановски 1, Трифуновски 2, Трајчевски 1, Бошковски 6, Василев, Анакиевски 4, Анѓелковски 2, Грујевски, Димевски 2, Кизиќ
Седмерци: 5/10 Исклучувања: 10 мин.
РК АЛКАЛОИД: Трајковски 1, Галевски, Џонов 10, Маркоски, Младеновиќ, Стојковиќ 3, М. Митев 2, Ѓоргиев 2, Велковски 1, Омерагиќ 2, Кофилоски 5, Петковски 8, Д. Митев 7, Савревски 3
Седмерци:7/7 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја запиша и четвртата победа од исто толку суперлигашки натпревари во новата сезона, вечерва, како гостин во својата „Автокоманда“, против екипата на РК Аеродром.
Новиот суперлигаш амбициозно го почна натпреварот и имаше водство во првата четвртина од средбата или успеваше да израмни. Долго време се мечот беше во егал во првото полувреме, се до резултат 14-14, а потоа нашиот тим влезе во ритам и со серија од 7-2 на полувреме замина со предност од 21-16.


Вториот дел беше сосема поинаква приказна. РК Алкалоид доминираше во сите сегменти на играта и набрзо стигна до двоцифрена предност 28-18, а потоа и ја зголемуваше до највисоките плус 15 (33-18) и без проблеми стигна до нов триумф.