Вести

ИСТОРИСКИ ЕВРОПСКИ БОД ЗА РК АЛКАЛОИД!

-->

ЛОГРОЊО ЛА РИОХА – РК АЛКАЛОИД 29-29 (18-15)

Спортска сала „Ла Риоха“ во Логроњо, Шпанија. Судии: Иварс Чернавскис и Едмундс Богдановс од Летонија. Делегат: Марко Бранди од Италија

ЛОГРОЊО ЛА РИОХА: Солер 2, Пресиадо 7, Фернандез 4, Понсиано, Заја 3, Туа 2, Уриос 3, Ортиз, Паласич, Д. Кадарсо 4, Паломино 3, Е. Кадарсо 1, Абделмоталеб
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 4 мин.

АЛКАЛОИД: Ромеро, Трајкоски, Џонов 6, Маркоски 2 Младеновиќ, Серафимов 3, Стојчевиќ, Стојковиќ 2, М. Митев 2, Ѓоргиев, Велковски 4, Омерагиќ, Бинго 7, Петковски 3, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид натпреварот го почна помалку во грч, со промашени шутеви и технички грешки по кои домашниот состав успеа да воспостави контрола и да поведе со 4-1. Арно Бинго беше голгетерски расположен и додека да одмине првата криза го одржуваше тимот во игра. Потоа се ослободи Алкалоид од грчот, почнаа да погодуваат и други ракометари и по 14 минути игра беше 7-7.

Но, имаше висок процент на реализација домашниот тим и успеваше да ја задржи предноста, иако Алкалоид секогаш беше блиску, само на чекор заостанување. Но, кога и да бевме во позиција да израмниме ќе се случеше техничка грешка или голманска одбрана и Ла Риоха остана во водство до крајот на полувремето, а со последниот гол успеа да го врати највисокото водство од три гола (18-15).

На стартот на второто полувреме меѓу стативите во ритам влезе Благојче Трајковски. Благодарение на нашиот голман РК Алкалоид влезе и во гол-серија и со пет погодока го сврте мечот од 20-16, на 20-21. Оттогаш, дуелот во Шпанија беше вистинска игра на нерви. РК Алкалоид во повеќе наврати имаше шанса да избега на плус два, но неискуството го плати скапо, со нереализирани напади.

Ла Риоха тоа го казни со позитива од 27-25 на седум минути до крајот, но Трајковски пак влезе во елемент, фати два зицери на противникот и со шестиот гол на Џонов се влезе во неизвесна завршница (28-28). Во последната акција на мечот, крилото Петковски погоди за реми и прв историски бод на нашиот тим.

Изјави по натпреварот:

АРНО БИНГО: „Не е лесно за младите играчи во нашиот тим да играат против екипи кои имаат многу побогато искуство и многу учества во Европа. Затоа, мислам дека ова е добар резултат за клубот. Но, од друга страна, знам и дека можеме многу повеќе“

ИВАН ЏОНОВ: „Нерешениот резултат е добар, но имавме добра шанса да ги освоиме двата бода. Ни падна концентрацијата. Имавме во еден период неколку нереализирани напади во серија. И тие грешеа и промашуваа, но ако ги искористевме нашите шанси, ќе можевме до победа. Задоволни сме со нерешениот резултат, но нема да застанеме на ова. На секој следен натпревар ќе одиме со амбиција да победиме“