Вести

По изедначената битка бодовите останаа во Битола

-->

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР–РК АЛКАЛОИД – 27 : 25 (13 : 12)
Сала: „Боро Чурлевски“ – Битола. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски
РК. Е. Пелистер: Лесјак, Ојлески 2, Кисум 5, Радовиќ 3, Танкоски 5, Хосни 2, Костески 2, Вилсон, Кукоски, Велковски, Петар Атанасијевиќ 2, Васиљев 6, Хенеберг, Павле Атанасијевиќ, Пешевски, Кизиќ
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 12 мин.
РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Џонов 3, Петров 2, Маркоски, Стојков, Младеновиќ, Серафимов 5, Илиески 5, Стојковиќ 2, Митев, Ѓоргиев 4, Иваноски, Симоноски, Петковски 3, Савревски 1
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид не успеа да освои бодови на дерби-гостувањето во Битола во дуелот со РК Еурофарм Пелистер. Нашиот тим беше подобар во поголемиот дел од првото полувреме, но завршницата им припадна на битолчани, кои ја презедоа предноста, а продолжија во ист ритам и во вторите 30 минути. Потоа успеаја да задржат водство на натпреварот, иако РК Алкалоид до последно имаше реални шанси да направи резултатски пресврт.


Нашиот тим имаше водство во поголемиот дел од првото полувреме (6 : 3, 8 : 6, 10 : 8), но домашните успеаја да направат пресврт, па на пауза се замина со резултат 13 : 12.
Во второто полувреме се водеше израмнета битка, во која домашните имаа два до три гола предност, но нашиот тим постојано беше блиску и се закануваше со пресврт. На самиот крај РК Алкалоид намали на минус еден (24 : 25 и 25 : 26), но последниот гол го постигна домашниот тим и мечот заврши со резултат 27 : 25.
Во следното коло РК Алкалоид за првпат во плејоф-шампионатот ќе игра на домашен терен, а противник ќе му биде екипата на РК Тинекс Пролет.