Вести

Победа на дербито, РК Алкалоид осамен на врвот

-->

РК АЛКАЛОИД – ГРК ТИКВЕШ 30-22 (14-11)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Контролор: Цане Куртовиќ
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 5, Маркоски 3, Младеновиќ 3, Серафимов 3, Стојчевиќ, Стојковиќ, М. Митев 3, Ѓоргиев, Велковски 3, Омерагиќ, Бинго 5, Петковски 1, Д. Митев 2, Савревски 1
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 10 мин.
ГРК ТИКВЕШ: Гемаљевиќ 1, Анастасовски 2, Лазов 1, Мијатовиќ 2, Темелкоски 3, Стефановиќ , Соколов, Велков, Лазов, Манасков 1, Органџиев, Шулески, Коцев 1, Симиќ 4, Мајиќ 2, Обина 3
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид остана единствен перфектен тим во Групата А во Суперлигата! Нашата екипа беше подобра од ГРК Тиквеш на дерби дуелот на двете досега непоразени екипи. РК Алкалоид играше на домашен терен, а епилогот е (30-22) за седма победа во седмиот натпревар.
РК Алкалоид имаше подобар старт поведе со 5-1 и потоа до крајот на првиот дел кој заврши со водство на Алкалоид од 14-11 ја одржуваше.


Во второто полувреме, РК Алкалоид уште еднаш го засили ритамот, поведе со повеќе пет и повеќе голови разлика и без проблеми го приведе мечот до крајот.
Најдобри стрелци во РК Алкалоид беа Иван Џонов и Арно Бинго со по пет гола, а Митев, Серафимов, Младеновиќ, Маркоски и Велковски стрелаа по три пати. Благојче Трајковски имаше вкупно 13 одбрани.

Следен натпревар за РК Алкалоид е првиот европски предизвик против РК Војводина во Европската лига на ЕХФ (17.10.2023, 20:45 часот).