Вести

РК Алкалоид без бодови во Нови Сад

-->

РК ВОЈВОДИНА – РК АЛКАЛОИД 34-29 (16-11)
Сала: „Слана бара“ во Нови Сад. Судии: Емил Агакиши и Ернест Агакиши од Азербејџан. Делегат: Емир Бешлија од Ц. Гора
РК ВОЈВОДИНА: Лучин, Трнавац (18 одб), Шијан 1, Воркапиќ 7, Вуковљак, Азиз 9, Ратковиќ, Миленковиќ, Сунајко 1, Пушица, Раѓеновиќ 1, Пешиќ, Томиќ, Роган 2, Голубовиќ 6, Пуховски 7
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски (8 одб), Галевски (2 одб), Џонов 3, Маркоски 1, Младеновиќ, Серафимов 8, Стојчевиќ, Стојковиќ 5, М. Митев 6, Ѓоргиев 1, Велковски, Омерагиќ, Бинго 1, Кофилоски, Д. Митев, Савревски 4
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 2 мин.

РК Алкалоид го одигра последниот меч на гостински терен во EHF Европската лига. Нашиот тим во рамките на петтото коло гостуваше во Нови Сад, кај првакот на Србија, екипата на РК Војводина.
Бодовите ги освои домашната екипа (34-29) и со тоа обезбеди пласман во Главната рунда на натпревари. РК Алкалоид, пак, има уште еден меч пред да ја заврши својата прва европска сезона. Во следното коло, на петти декември во Скопје ќе гостува екипата на Ла Риоха Логроњо од Шпанија.

Вечерва во Нови Сад, екипата на РК Војводина беше поснаодливиот противник. Поведоа домашните со 6-3 во деветтата минута користејќи неколку промашувања и две технички грешки на нашиот тим.

РК Алкалоид имаше два обида да стигне на минимална негатива во овој период од мечот и успеа во 15 минута да намали на 6-7. Имавме веднаш потоа и напад за израмнување, но успеа да одбрани противничкиот голман, по што се наруши нашиот напаѓачки ритам и српскиот тим одново да дојде во покомотна позиција (11-7). До крајот на првиот дел РК Алкалоид имаше неколку шанси да ја заврши оваа делница со помала негатива, но одново не реазлизиравме од изградени ситуации и РК Војводина по првиот дел имаше предност од 16-11.

Во второто полувреме Алкалоид бркаше негатива, но Војводина мудро ја држеше предноста. По десет минути игра беше 25-20, потоа и 27-22, позитива на српскиот тим која беше недостижна во последните минути од мечот за нашата екипа затоа што во еден момент стана и 31-24.