Вести

РК Алкалоид без домашни бодови од Европската лига

-->

РК АЛКАЛОИД – БЈEРИНГБРО СИЛКЕБОРГ 23-31 (12-16)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Давор Лончар и Зоран Лончар од Хрватска. Делегат: Јан Рудински од Словачка
РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Трајкоски, Џонов 7, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 5, Стојчевиќ, Стојковиќ 3, Ѓоргиев 2, Велковски 2, Омерагиќ 1, Бинго 1, Кофилоски, Петковски, Д. Митев, Савревски
Седмерци: 3/8 Исклучувања: 4 мин.
БЈЕРИНГБРО – СИЛКЕБОРГ: Ловквист, Халбек 9, Илсо, Болдсен 4, Орис, Лауге 2, Лингард 2, Фриден, Богојевиќ, Тофт Хансен, П. Кристенсен 7, М. Кристенсен, Бјеринг 2, Солстад, Санд 2
Седмерци: 1/2 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид не успеа во третото коло да стигне до бодови од дуелот со првиот фаворит во групата, данскиот Бјерингбро-Силкеборг. Гостите побрзо се прилагодија и подобро се снајдоа на натпреварот и успеаја да ги однесат бодовите.

Поискусниот гостински состав ја оправда улогата на фаворити, но и РК Алкалоид пружи квалитетен отпор и се бореше во текот на целиот меч. Имаше шанси низ натпреварот да направи и подобар резултат, но неискористените можности, промашените шутеви, посебно ударите од седум метри на крајот беа пресудни.

РК Алкалоид добро го отвори натпреварот и по нецели три минути водеше со 3-0. Но, данскиот клуб покажа дека се работи за квалитетен состав. Брзо се адаптираа на играта и по осум минути израмнија на 4-4.


Во продолжението, гостите ја одржуваа разликата, но РК Алкалоид имаше неколку убави можности да му даде поинаков тек на натпреварот. За жал, нашиот млад тим иако успеваше да организира ситуации за гол, пропушти неколку шанси, не реализираше и удари од седум метри и Данците ја преземаа резултатската контрола.
Разликата во корист на гостинскиот состав се зголеми во финишот на полувремето и на одмор се замина со резултат 12-16.
Во вториот дел се играше во истиот ритам, со тоа што гостите имаа голема поддршка и од голманот кој одбрани важни шутеви и тоа придонесе да се одлепат на шест до седум гола разлика.
РК Алкалоид во последните десет минути имаше неколку можности да се врати во игра и да намали на минус три гола од каде што можеше и поинаку да се развива натпреварот.
Но, повторно не ги искористи своите шанси, противникот тоа го казни и на крајот славеше победа од 31-23.