Вести

РК Алкалоид е вицепрвак на Македонија!

-->

РК ВАРДАР 1961 – РК АЛКАЛОИД 21-25 (10-12)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Цане Куртовиќ
РК ВАРДДАР 1961: Ристовски, Јагуриновски, Стоилов, Аларов, Моралес 3, Георгиевски 4, Добрковиќ, Томовски, Лазаревски 2, Талески 4, Дутра 4, Ѓукиќ, Стојановски 3, Маркоски, Мишевски 1, Гогов
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин.


РК АЛКАЛОИД: Трајковски 1, Галевски, Џонов 4, Маркоски 1, Стојков, Младеновиќ 2, Серафимов 6, Илиески 1, Стојковиќ 2, Митев 3, Ѓоргиев 1, Симоноски 2, Омерагиќ, Кофилоски 1, Петковски 1, Савревски
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид направи голем подвиг и во својата прва сезона во Суперлигата го освои второто место во првенството со што обезбеди и учество во Европската лига и тоа директно во групната фаза од натпреварувањето.


РК Алкалоид во последното коло гостуваше кај екипата на РК Вардар во „Јане Сандански“, одигра борбен, квалитетен натпревар во кој ја покажа својот потенцијал и успеа да победи, со резултат 25-21 и со тоа да го мине РК Вардар 1961 на табелата.

Израмнето беше на почетокот на оваа средба. Домашниот тим само во воведните минути диктираше резултат, но нашиот тим успеа да израмни, а по 15 минути игра имаше и водство од два гола разлика (7-5).


Транзицијата на РК Алкалоид беше одлична, го одбранивме водството и во следните минути ја зголемивме разликата на три гола разлика (10-7), во 20 минута од средбата.
Во финишот на полувремето, за прв пат поведовме и со четири гола разлика (12-8), но пропуштивме две изгледни ситуации за гол пед крајот на полувремето, па на пауза се замина со резултат 12-10 за РК Алкалоид.

И во воведните минути од вториот дел, РК Алкалоид го контролираше резултатот и имаше водство од два до три гола разлика.
Во 47 минута од мечот беше нерешено 18-18, но благодарение во прв ред на нашиот голман Благојче Трајковски, веднаш потоа одново водеше РК Алкалоид (20-18). Мечот доби интензитет, борба се водеше во секој дуел, а Алкалоид поведе со 23-19 во 57 минута од мечот.
Обидите на противникот да направи пресврт беа запрени од нашата одбрана. Во нападот имавме решенија и стигнавме до предност која беше недостижна.