Вести

РК АЛКАЛОИД И РК МУЛТИ ЕСЕНС ГИ ДОБИЈА РИВАЛИТЕ ЗА СЛЕДНАТА СЕЗОНА

-->

Увертирата за новата сезона во Суперлигата беше денеска со одржувањето на ждрепката по која 16 екипи учесници беа поделени во две групи, од кои по одигрувањето на есенскиот дел ќе бидат познати и учесниците во плејоф и плејаут. РК Алкалоид заради освоеното второ место во минатото првенство беше во улога на прв носител заедно со РК Е. Пелистер.


Нашиот тим ќе игра во групата „А“, а за противници во групата во есенскиот дел од првенството ги доби екипите на ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, РК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром.
Во првото коло ќе гостуваме кај екипата на РК Скопје.

Екипата на РК Мулти Есенс, како нов суперлигаш беше во последниот шешир. РК Мулти Есенс ќе игра во групата „Б“ заедно со екипите на РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт, РК Прилеп и РК Вардар Неготино.
Во првото коло, РК Мулти Есенс на домашен терен ќе игра против РК Голден Арт.

Новата сезона ќе стартува на почетокот од месец септември, а точниот датум ќе биде објавен наскоро. Според пропозициите, четирите најдобри екипи од двете групи потоа ќе се преселат во плејоф, каде во зависност од пласманот во групата ќе пренесат и бодови. Другите четири екипи ќе играат плејаут за опстанок во најсилната конкуренција.

СУПЕР ЛИГА 2023/2024

ГРУПА „А“: РК Алкалоид, ГРК Тиквеш, ГРК Охрид, РК Е. Пелистер 2, РК Струга, МРК Куманово, РК Скопје, РК Аеродром

1 Коло: РК Скопје – РК Алкалоид, РК Струга – ГРК Охрид, МРК Куманово – РК Аеродром, ГРК Тиквеш – РК Е. Пелистер 2

ГРУПА „Б“: РК Е. Пелистер, РК Вардар 1961, РК Бутел Скопје, РК Тинекс Пролет, РК Голден Арт., РК Прилеп, РК Вардар Неготино, РК Мулти Есенс.

1 Коло: РК Мулти Есенс – РК Голден Арт, РК Т. Пролет – РК Вардар Неготино, РК Прилеп – РК Бутел РК Скопје, РК Вардар 1961 – РК Е. Пелистер