Вести

РК АЛКАЛОИД ОСТАНА МАКСИМАЛЕН ВО СУПЕРЛИГАТА

-->

РК АЛКАЛОИД – РК СТРУГА 38-18 (13-13)

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Михајло Илиевски и Методија Илиевски. Контролор: Камер Металари

РК АЛКАЛОИД: Трајковски 1, Галевски, Џонов 5, Маркоски, Младеновиќ 2, Серафимов 4, Стојчевиќ, Стојковиќ, М. Митев 2, Ѓоргиев 2, Велковски 2, Омерагиќ 3, Бинго 4, Кофилоски 5, Петковски 7, Д. Митев 1

Седмерци:2/2 Исклучувања: 6 мин.

РК СТРУГА: Тутенкоски, Тренчевски 5, Мулиќ, Савевски 1, Младеновски 2, Јанкуловски 4, Симоноски, Велјаноски, Ф. Мечкароски 1, Костоски, Бошњак 5, Марковски, М. Мечкароски, Гускароски, Рикановиќ

Седмерци: 5/6 Исклучувања: 6 мин.

Нашиот тим тргна добро и имаше контрола на играта на стартот. Иван Галевски забележа две интервенции, се дојде до серија од 4-0 и така избраниците на Кирил Лазаров од 1-2, дојдоа до предност од 5-2. Струга меѓу стативите го имаше расположениот Рикановиќ, кој фати пет топки во нападите на нашите ракометари и така тимот од градот крај езерото беше во егал. Беше 9-9, 10-10, па 13-13 на паузата, а во воведните минути од второто полувреме се направи разликата.

Вториот дел беше далеку спротивен од првиот за РК Алкалоид во играта. Во првото полувреме се играше доста тешко, додека стартот на второто полувреме донесе еден нов Алкалоид на теренот. Лазаров реши да ги менува и голманите, а Благојче Трајковски, кој денес слави роденден, влезе во ритам и фати четири топки. Така, РК Алкалоид воден во нападот од Џонов, Бинго и Петковски, замина на највисоки 21-15 во 40. минута од натпреварот во „Автокоманда“. Во продолжението од мечот беше полесно да се игра, разликата константно растеше и така на крајот се запиша посакуваната победа, двоцифрена, петта оваа сезона во Суперлигата.

Колку за илустрација на различните полувремиња, во првиот дел РК Алкалоид постигна 13 и прими 13 гола, а во второто полувреме постигна 25, а прими само пет гола. За издвојување денес е и роденденскиот погодок на Благојче Трајкоски кој ја зачини неговата одлична партија со погодок од гол на гол.