Вести

РК Алкалоид против РК Астраион, а РК Мулти Есенс против РК Вардар во Куп елиминациите

-->

Во просториите на РФМ со ждрепка беа одредени паровите од елиминациското коло од годинешното издание на Куп на Македонија.

РК Алкалоид во елиминациското коло од Куп на Македонија ќе игра против струмичкиот прволигаш РК Астраион.
РК Алкалоид ќе биде домаќин, а натпреварот ќе се игра во периодот 11/12 декември.


РК Мулти Есенс во својот деби настап во Куп на Македонија, во елиминациите, ќе гостува кај бранителот на пехарот РК Вардар 1961. И овој натпревар ќе се игра во периодот 11/12 декември.

Победниците од елиминациското коло ќе бидат распоредени во четири групи со по четири екипи, а победниците од групите ќе се пласираат на Фајнал фор турнирот.