Вести

РК Алкалоид се враќа од Неготино со три бода

-->

ВАРДАР (Н) – АЛКАЛОИД   25-39 (8-16)
Сала: „Св. Кирил и Методиј“ во Неготино. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Марјан Огњановски. 


РК Вардар Неготино: Ангелов, Ацев 2, Михајловиќ 4, Ташев 6, Кузманов 3, Орешков 2, Петрески, Стоилковски, Митевски 1, Емини, Петров 1, Кочаров 1, Пеовски 5, Јовановски
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 14 мин.


РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Димевски 1, Стојков 2, Младеновиќ, Серафимов 6, Илиески 3, Стојковиќ 6, Митев 3, Ѓоргиев 2, Иваноски 5, Симоноски 6, Омерагиќ, Тодески 1, Кофилоски, Петковски 4
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 18 мин.

РК Алкалоид ја забележа петтата првенствена победа. Вечерва во Неготино, нашиот тим запиша висок триумф над домашниот состав, РК Вардар Неготино.
РК Алкалоид имаше целосна резултатска контрола уште од воведните минути на средбата. По нецели 10 минути водевме 6-0, потоа имавме водство од 8-2, а разликата од шест гола се одржа до крајот на првиот дел кој заврши со резултат (16-8).
На почетокот на второто полувреме со серија од 7-0 стигнавме до водство од 23-12 и до крајот рутинирано го приведовме овој меч до крајот.
Тројца наши ракометари, Мартин Серафимов, Кристијан Симоноски и Марко Стојковиќ беа стрелци на по шест гола со што беа и беа најефикасни во нашиот состав, воедно и на натпреварот.