Вести

РК АЛКАЛОИД СО ТРИ БОДА СЕ ВРАЌА ОД КУМАНОВО

-->

МРК КУМАНОВО – РК АЛКАЛОИД 21-34 (9-19)
Сала: ДСУ “Перо Наков“ во Куманово. Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски. Контролор: Лери Мирчески
МРК КУМАНОВО: Димитријевски, Кимевски, Димитров 2, Стојановски 1, Ѓурковиќ 3, Даневски 1, Цветвкоски, Бошковски, Тасевски 1, Миладиновски, Илиевски 1, Богдановски, Симоноски 3, Уча 9, Михајловски
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 3, Младеновиќ 9, Серафимов 6, Стојчевиќ 2, Стојковиќ 1, М. Митев 3, Ѓоргиев 1, Омерагиќ 1, Бинго, Кофилоски 2, Петковски 3, Д. Митев 2, Савревски 1
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 14 мин.

РК Алкалоид ја запиша и шестата победа по ред во македонската Суперлига. Вечерва како гостин во Куманово, нашиот тим славеше победа од 34-21 и го задржа првото место на табелата, во пресрет на дуелот со исто така досега непоразениот тим на ГРК Тиквеш, меч што ќе се игра во четврток.
Вечерва во Куманово, нашиот тим отвори многу добро, импресивно и поведе со 8-1 со што уште по десетина минути игра победникот практично беше решен.
Предноста од 7-8 голови, РК Алкалоид ја одржуваше рутински, а на полувреме замина со двоцифрена предност (19-9).


Во вториот дел се играше поизрамнето резултатски, но разликата секогаш беше двоцифрена. Михајло Младеновиќ со девет гола беше најефикасниот играч на РК Алкалоид вечерва, следен од Серафимов кој постигна шест погодоци.
Следниот меч на РК Алкалоид е дуелот со ГРК Тиквеш што ќе се игра во четврток, а потоа следи мечот од EHF Eвропската лига против екипата на РК Војводина.