Вести

РК Мулти Есенс од Битола се враќа без бодови

-->

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – РК МУЛТИ ЕСЕНС 40-22 (20-11)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола Судии: Глигор и Спаско Каеви
РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР: Гедбан, Кизиќ, Цехте 5, Кузманоски 1, Тајник, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 5, Костески 9, Петровиќ 2, Пав. Атанасијевиќ 3, Васиљев 6, Ѓорговски 5, Пешевски 1, Сери
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 2 минути
РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Димевски 3, Костовски 5, Илиески 1, Петковски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 3, Ѓорѓиевски 1, Тодевски 1, Димовски 1, Јорданов, Карасманакис 2, Трајчевски
Седмерци: 5/3 Исклучувања: 6 минути

Екипата на РК Мулти Есенс не успеа да освои бодови и во второто коло во Суперлигата. Нашиот млад тим беше гостин на актуелниот првак РК Еурофарм Пелистер. Поискусниот домашен состав во кој имаше и максимално дозволени осум странски играчи ги освои бодовите со резултат 40-22.

На оваа средба во нашиот тим по подолга пауза поради повреда се врати кадетскиот репрезентативец Димитар Узунчев. Тој беше и најефикасниот играч во нашиот тим, заедно со Михајло Костовски. Двајцата постигнаа по пет погодоци, а по три гола додадоа Димевски и Омерагиќ.


Ова беше одложен натпревар од второто коло, а веќе во понеделник нашиот тим ќе игра нов меч за суперлигашки бодови, на домашен терен против екипата на РК Бутел Скопје. Почетокот на таа средба е закажан за 18:00 часот.