Вести

РК МУЛТИ ЕСЕНС ОДИ ВО ГРУПНАТА ФАЗА ОД КУП НА МАКЕДОНИЈА

-->

РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД – РК МУЛТИ ЕСЕНС 24-39 (9-21)
Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Сашо Јанкуловски и Мартин Јовановски. Контролор: Владимир Саздовски

РК БИСИНОВ ФЛ: Манев, П. Ристевски, Иванов 4, Димитров 5, Табаков 3, Сиљанов, Ивчевски 1, Вељановски, А. Ристевски 1, Стојменов 4, Атанасовски 4, Миланов 1, Ристовски, Заров 1, Митревски
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 2 мин.

РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Василевски, Г. Трајковски, Костовски 2, Илиески 1, Д. Узунчев 3, Петрески 3, Трајчев 3, Омерагиќ 4, Тодески 2, Т. Узунчев 3, Димовски 3, Ј. Трајковски 2, Јорданов 7, Карасманакис 6
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 10 мин.

РК Мулти Есенс вечерва обезбеди пласман во групната фаза од Куп на Македонија. Нашиот тим беше гостин кај амбициозниот прволигаш РК Бисинов Фриут Ленд и запиша победа од 39-24 и ја оправда улогата на фаворит.

Прашањето кој ќе биде победник, беше одговорено уште во раната фаза од натпреварот во која РК Мулти Есенс поведе со пет гола разлика (8-3), а потоа во брз ритам продолжи да ја зголемува.
Прв пат двоцифрено стана при резултат 16-6, а на полувреме беше 21-9 за нашиот млад тим.

Во второто полувреме беше резултатски израмнето, но разликата постојано беше висока за конечно мечот да заврши со победа на РК Мулти Есенс од 15 гола разлика.

Олег Јорданов со седум гола и Валентин Карасманакис со шест погодоци беа најефикасните играчи во нашиот состав вечерва.