РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961 22-21 (13-10)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Делегат: Ацо Николовски
РК АЛКАЛОИД: Трајковски, Петров 2, Маркоски, Младеновиќ 3, Серафимов 7, Илиески 3, Стојковиќ, М. Митев, Ѓоргиев 2, Галевски, Иваноски, Симоноски, Омерагиќ, Кофилоски 3, Петковски 1, Савревски
Седмерци: 5/5 Исклучувања: 8 мин.

РК ВАРДАР 1961: Томовски, Манасков 3, Јагуриноски, Стоилов 3, Аларов, Моралес 2, Георгиевски 3, Карапалески 1, Чувара, Лазаревски, Талески 4, Дутра 1, Маркоски, Ќосевски, Ристовски, Мишевски

РК Алкалоид приреди вистинска сензација вечерва со победата во дербито на колото над актуелниот првак Вардар 1961 со резултат 22-21.
Нашиот тим вечерва одигра одличен натпревар и го контролираше резултатот од почетокот на натпреварот. Михајло Младеновиќ во првата фаза одигра одлично, а голманот Благојче Трајкоски уште од почетокот покажа дека е исклучително расположен за игра и дека ќе биде силно оружје и поддршка на одбраната.

РК Алкалоид поведе со 5-2, 8-4 а при резултат 11-5 во дваесеттата минути веќе втор пат го принуди тренерот на гостинската екипа да бара тајм аут. Во 25 минута, РК Алкалоид водеше со максимални седум гола разлика (13-6). Во продолжението на натпреварот, поискусниот гостински состав успеа да влезе во ритам и до полувремето постигна четири гола, а на одмор се замина со резултат (13-10).

Во второто полувреме, во првите десет минути РК Алкалоид одржуваше предност од два до три гола разлика, но во 41 минута, гостите за прв пат на средбата успеаја да израмнат (15-15). Одговорот на нашиот тим беше три гола во серија и ново водство од 18-15.
Натпреварот влезе во завршната фаза, а гостинскиот состав во 56 минута успеа да стигне и до водство 21-20. Тоа беше првото и единственото водство за Вардар, РК Алкалоид постигна уште два гола до крајот на мечот и успеа да го одбрани својот гол за голема победа од 22-21.

Благојче Трајкоски имаше 15 успешни интервенции, а на листата на стрелци најдобро котираше Мартин Серафимов со седум гола. По три погодока запишаа Божидар Илиески, Михајло Младеновиќ и Дарио Кофилоски.